> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Prevenci špatných známek

vloženo: 08.03.2019           komentářů: 0

Prevenci špatných známek z matematiky mládeži nově nabízí Slezská univerzita v Opavě: Matematickou pohotovost

Mít se kam obrátit s akutním problémem nově není ode dneška jen výsadou oblasti zdravotnictví. Pro žáky a studenty základních a středních škol opavského okresu zřídila Slezská univerzita v Opavě Matematickou pohotovost. Pilotně v ní budou dvakrát týdně v odpoledních hodinách poskytovat první pomoc s královnou vědních disciplín studenti jejího Matematického ústavu. Služba bude pro všechny zájemce zdarma.

OPAVA – Matematika je v současném školství v popředí témat. Skloňuje se zejména v souvislosti s povinnými testy, úrovní přijímacích zkoušek na střední školy, povinnou maturitou. Současně je tato “královna věd“ pro mnoho žáků strašákem. Její obliba strmě klesá se vzrůstajícím školním věkem dětí. Ještě v páté třídě baví nejvíce právě matematika více než třetinu dětí. V deváté třídě ji jako nejoblíbenější předmět označuje již pouhých 7% žáků (zdroj: Tutor). Na středních školách pak už matematika drží pozici nejméně úspěšného předmětu v maturitních testech; u loňských maturit z ní propadlo 22,3% studentů (zdroj: Cermat).

Ke změnám obliby a postojů k matematice očividně dochází v souvislosti se vzrůstající náročností učiva, přičemž u matematiky platí, že pochopení jedné látky je základní podmínkou pro porozumění následujícímu učivu. V praxi většina rodičů zná nárazovou situaci, kdy dítě ve škole látku při výkladu úplně nepochopí, nebo si neumí poradit s domácím úkolem. Právě zde chce být Matematická pohotovost kompetentním kamarádem, který pomůže s akutním problémem. Místem, kde se zájemci dostane individuální a konkrétní pomoci. Žák či středoškolák se může od začátku března až do konce školního roku bez obav či studu zastavit kterékoli úterý či čtvrtek od 14.00 do 18.00 hodin v prostorách BrainFitness na Beethovenově ulici v Opavě, které Matematický ústav Slezské univerzity provozuje. Zcela individuálně se mu zde bude nápovědou i radou věnovat zvlášť k této pomoci určený student označený odznakem Matematické pohotovosti.

Duchovní otec projektu David Slosarczyk z Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě k tomu říká: „Matematika umí být i hravou, zábavnou, vzrušující, inspirující a motivující společnicí a přítelkyní. Je škoda ji takovou nepoznat pro pár zbytečných špatných známek, kterým by se dalo včasnou pomocí předejít. A právě toto chceme naší Matematickou pohotovostí dokázat.“

Projekt osobně podpořil i rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja, který tuto aktivitu navíc označil za „krok správným směrem“ v rámci tzv. třetí role univerzity, kterou je vedle vzdělávání a výzkumu i služba společnosti. Pokud se tato služba osvědčí a bude o ni zájem, bude Slezská univerzita uvažovat o rozšíření „ordinačních hodin“ pohotovosti či i její rozšíření na další oblasti.

autor: Mgr. Daniel Martínek

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun