> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Opava bude v roce 2019 hospodařit

vloženo: 18.12.2018           komentářů: 0

Opava bude v roce 2019 hospodařit s částkou téměř 1,07 miliard

Zastupitelé na svém zasedání 17. prosince schválili klíčový dokument pro hospodaření města na příští rok. „V listopadu, po nástupu do funkcí, jsme na stůl dostali návrh rozpočtu, který byl deficitní, chybělo v něm 170 milionů. Každou položku jsme proto pečlivě probírali s vedoucími jednotlivých odborů a hledali možné úspory,“ uvedl primátor města Tomáš Navrátil. Zhruba po 14 dnech jednání byl rozpočet nastaven s přebytkem 33,52 milionů, 30 milionů bude použito na splátku úvěru, 3,42 milionu se vloží do fondu obnovy vodovodů a kanalizací a 100 tisíc do fondu zajišťovacího.

Rozpočet byl tedy zastupitelstvu předložen jako vyrovnaný s částkou cca 1,07 miliardy korun na stránce příjmů i výdajů. Počítá s daňovými příjmy ve výši 908,09 milionu Kč, z toho sdílené daně se očekávají ve výši 715 milionů Kč. Mezi dalšími položkami jsou nedaňové příjmy (118 milionů), kapitálové příjmy (12 milionů) a přijaté transfery (65 milionů). „Do zdrojové části rozpočtu patří také financování, kde se promítají finanční operace typu čerpání úvěrů, splátky jistin, tvorba a použití zřízených fondů a použití volných finančních zdrojů z předešlých let. Oproti minulosti je letos financování nižší, jelikož se povedlo předčasně splatit úvěr z roku 2009 a navíc se nepočítá ani se zapojením nových úvěrových zdrojů,“ vysvětlila vedoucí oddělení rozpočtu a ekonomických agend magistrátu Lenka Grigarová.

Ve výdajové části jsou zahrnuty výdaje jednotlivých odborů, neinvestiční příspěvky zřízeným organizacím, městským částem, obchodním společnostem a dalším subjektům. Běžné výdaje jsou navrženy ve výši 976,87 milionů Kč, kapitálové výdaje pak v celkové výši 92,92 milionu Kč.

Co se týká jednotlivých organizací, do Slezského fotbalového klubu putuje celkově 15,5 milionů do Basketbalového klubu Opava 8,9 milionu a do Hokejového klubu Opava 11,5 milionu Kč. Pro technické služby je v rozpočtu vyčleněno 131,9 milionu Kč, pro dopravní podnik 87,0 milionu a pro městskou policii 36,65 milionu. Do příspěvkových organizací v oblasti školství jde 76,032 milionu Kč. Slezskému divadlo připadne částka 86,5 milionu, Seniorcentru, které se rozšířilo o Domov svaté Kateřiny, 2,88 milionu Kč. Opavská kulturní organizace bude hospodařit se 17 miliony stejně jako Knihovna Petra Bezruče. „Navýšení rozpočtu oproti loňskému roku je u organizací způsobeno především zákonem daným navýšením platů zaměstnanců a nárůstem cen energií,“ vysvětlil primátor Tomáš Navrátil a dodal, že navýšení mezd bylo nutné zohlednit i v rozpočtu magistrátu.

Na sportovní granty je vyčleněno 9,3 milionu, na grantové programy Životní prostředí + EVVO a Prevence kriminality po půl milionu, na granty kulturní 2 miliony a na sociální grantový systém 24,126 milionu Kč.

Participativní rozpočet, kdy o využití peněz rozhodují sami občané, byl navýšen oproti loňským 300 tisícům na 1,2 miliony Kč.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun