> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ošetřovatelské dny prevence

vloženo: 29.11.2018           komentářů: 0

OBYVATELÉ OPAVY MOHOU SVĚŘIT SVÉ ZDRAVÍ STUDENTŮM FAKULTY VEŘEJNÝCH POLITIK V OPAVĚ.
Tradiční červnové Ošetřovatelské dny prevence na Horním náměstí budou letos rozšířeny o podzimní Den prevence, který se uskuteční v Obchodním centru Breda & Weinstein dne 29. listopadu 2018. Ten opět připravil Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
Návštěvníci mohou v době od 9 do 17 hodin využít bezplatného screeningu krevního tlaku, pulzu, hodnocení BMI, zjištění krevní skupiny nebo hodnoty glykémie. „Studenti fakulty budou veřejnost pod dohledem pedagogů informovat o prevenci civilizačních chorob, jako jsou například vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, metabolický syndrom (břišní obezita a další příznaky), kardiovaskulární choroby, onkologická onemocnění,“ uvedla Yvetta Vrublová, proděkanka pro vědu, spolupráci s praxí a informace a dodala: „Všem zájemcům bude také umožněn pohled do života lidí s handicapem. Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku a vedení nevidomého člověka v městském prostředí. Rovněž se budou moci seznámit s pomůckami pro seniory, vyzkoušet postup při kardiopulmonální resuscitaci u dětí a dospělých, nebo si nechat změřit množství tělesného tuku či vody v těle.“

Součástí akce bude i prevence závislostí. K dispozici bude možnost vcítit se do kůže opilého člověka prostřednictví opileckých brýlí a zkusit si orientaci v terénu. Nebude chybět ani program pro děti. Studenti seznámí nejmenší návštěvníky s prevencí v oblasti dopravy, naučí je ošetřit zranění a poskytnout první pomoc.

autor: Mgr. Martina Vaculíková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.