> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Unikátní sbírka starožitností

vloženo: 29.11.2018           komentářů: 0

Město vystaví na Hlásce desítky obrazů, grafik a historických předmětů.

Unikátní veřejná umělecká a historická sbírka převážně předmětů denní potřeby s tematikou Opavy se poprvé představí veřejnosti, a to pod názvem Expozice Opava/Troppau. Jedná se o předměty, které se podařilo za bezmála dvě desetiletí shromáždit tajemníkovi Magistrátu města Opavy Tomáši Elisovi. Navázal tak na městskou sbírku starých obrazů, kterou objevil, odfotil a zadokumentoval po nástupu do své funkce.

„Od malička se zajímám o historii. Když jsem byl dítě a byli jsme někde na návštěvě, tak pokud chtěli mít rodiče ode mě na chvilku klid, pustili mě někam na půdu či do sklepa. Začal jsem tak objevovat poklady týkající se historie Opavy,“ vzpomíná Tomáš Elis. Začalo to sbírkou pohlednic našeho města a pokračovalo rozšířením o další předměty a umělecká díla. „Tím, jak byla Opava koncem války silně poničená, získalo vše, co se týkalo Opavy a bylo vytvořeno před válkou, velkou cenu. Hodně toho bylo za války zničeno nebo v 60. a 70. letech vyvezeno do ciziny a prodáno za valuty. Začal jsem se zajímat o to málo, co tady nakonec zbylo,“ vysvětlil právník, znalec a milovník regionální historie specializující se zejména na dobu Rakousko-Uherska a první republiku.

Když se koncem minulého století stal tajemníkem magistrátu, objevil, že na úřadě bylo několik desítek mnohdy cenných obrazů. „Byly umístěny různě po kancelářích či ve skladě, nejednalo se o žádnou ucelenou sbírku. Byla to díla, která město získalo buď přímo od umělců, nebo jako dar od jiných měst, jako byl například signovaný obraz Maxe Švabinského z Kroměříže, nebo například formou dědictví. Našel jsem i řadu obrazů od Valentina Držkovice, Dvorského, Otipky, obrazů našich autorů nebo obrazů, na kterých byla namalována předválečná Opava. Jednalo se o slušnou sbírku,“ uvedl Tomáš Elis.

Obrazy začal ve spolupráci s odborníky inventarizovat, některé z nich se musely zrestaurovat, a tak vznikl základ budoucí sbírky. „Začali se na nás obracet i jednotliví sběratelé, galeristé či třeba dědicové. Určili jsme, že se budeme zajímat o díla týkající se Opavy nebo ta, jež v Opavě vznikla, a to v době mezi lety 1880 až 1945, jsou pokud možno ve výborném stavu a budou cenově dostupná. Nemůžeme totiž dublovat roli galerií, soukromých sběratelů či muzeí,“ řekl Tomáš Elis s tím, že jeho snahou bylo, aby cenná díla zůstala v Opavě a aby je jednou mohla vidět i veřejnost. Neocenitelnou pomocí mu byla finanční i morální podpora všech primátorů, se kterými spolupracoval. „Nebýt jich a jejich pochopení, sbírka by nikdy nevznikla. Za to jim moc děkuji,“ uvedl tajemník s tím, že velké poděkování patří i kolegům ze Slezského zemského muzea, Opavské kulturní organizace či Zemského archivu v Opavě, se kterými Tomáš Elis jednotlivé nákupy konzultoval.

Dnes je ve sbírce okolo 250 předmětů, trvale vystaveno bude okolo 70. Kromě obrazů, map, grafik a dalších uměleckořemeslných děl to budou i předměty denní potřeby. „Kaž­dý z nich má nějaký příběh. Takže se může stát, že tam narazíte na hrneček se znakem Opavy, ze kterého pila vaše prababička. Nebo jsme zcela náhodou objevili v jedné kanceláři vzácný obraz namalovaný kolem roku 1935 Josefem Kudělkou, jediné zobrazení interiéru zasedacího sálu Zemského archivu. Teď putuje po různých výstavách jako naprostý unikát. Jsou to vše nádherné věci dokládající význam, velikost a pestrost historické Opavy a jsem rád, že se je podařilo zachránit a mohou zůstat v Opavě,“ vysvětlil Tomáš Elis s tím, že žádná jiná instituce podobnou sbírku s tematikou Opavy nemá. „Řada věcí k dějinám města je také ve Slezském zemském muzeu, ale přeci jen tato svým charakterem sbírek zemská instituce má ve svém hledáčku mnohem širší záběr než jen Opavu,“ dodal. Opava totiž na rozdíl od řady jiných měst své vlastní městské mu­zeum nemá.

Expozice bude pro veřejnost přístupna ve 4. patře budovy Hlásky, hned vedle vstupu na radniční ochoz, a to od 3. prosince. V prosinci bude expozice přístupna vždy v pondělí a pátek od 16 do 20 hodin. V budoucnu by expozice měla být zpřístupňována vždy s věží Hlásky, tedy v průběhu turistické sezony každou sobotu, dále v době konání vánočních trhů, u příležitosti významných svátků, výročí či návštěv.

Roman Konečný, tiskové oddělení

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun