> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Advent v lesní školce na Vrablovci

vloženo: 20.11.2018           komentářů: 0

Ve Vrabčím hnízdě děti prožily Dušičky, svátek sv. Martina a přijde za nimi i Mikuláš.

V lesní školce mají děti jedinečnou příležitost prožít koloběh roku uprostřed přírody. Děti tu i na podzim a v zimě celé dopoledne tráví v lese. Kdo z dospělých školku navštíví, muže jen žasnout, jak jsou tu děti samostatné a možná ho překvapí, že děti přesně ví, co po čem následuje. Přestože je každý den jiný, denní rituály spojené s ranním kruhem, odchodem do lesa, nebo pravidla spojená s přípravou oběda jsou už všem dobře známé. V lesní školce tak plyne čas rytmicky a v takovém tempu, jaké vyhovuje samotným dětem.
Rytmus roku je v lesní školce spojen s řadou slavností a tradic, které pomáhaly už našim předkům orientovat se v čase a v návaznosti na měnící se přírodu dávají smysl i moderním lidem. V lesní školce děti na podzim prožily Dušičkovou slavnost, kdy děkovaly lesu za hojnost a učily se ztišení a zpomalení, které doprovází zimní období roku. Na slavnost rodiče přinesli doma upečené dobroty a společně s dětmi vzpomínali na své předky, zpívali a prošli si v tichosti světýlkovou stezku.
Zanedlouho poté přijel do školky sv. Martin. Děti prožívaly příběh o odvaze a pomoci slabšímu, vyráběly si bílé koně a tkaly pestrobarevné pláště z listů a suché trávy. Ve školce se také uskutečnila hudební dílna, na které si děti vyzkoušely orffovy nástroje, napodobovaly zvuky podzimního počasí a hrály si na broučky, kteří se ukládají ke spánku. Na konci listopadu se děti vydají také na exkurzi do hasičské zbrojnice v Hlučíně.
Advent ve školce začne netradiční oslavou sv. Mikuláše, kdy se bude hrát stínové divadlo o životě dobrotivého muže Mikuláše a děti nakonec obdarují jeho. Samozřejmě, že i jim Mikuláš něco přinese, v lesní školce ale děti nikdo čertem nestraší, důraz je kladen na zážitek toho, že dobro je mocnější.
V Adventu se v lesní školce konají i akce pro veřejnost. V sobotu 1. prosince proběhne dílna pro ženy, tvoření lesního adventního věnce. V sobotu 15. prosince v 10 hodin jsou zváni tatínci a dědečci s dětmi na adventní dílnu se dřevem. Vyrábět se budou betlémské postavy, ale fantazii se meze nekladou. V pondělí 17. prosince budou vítáni všichni ti, kteří mají zájem zjistit, jak lesní školka funguje. Od 16 hodin tu proběhne beseda nejen pro zájemce o docházku.

Mgr. Tereza Sládečková
Koordinátorka lesní školky Vrabčí hnízdo

autor: Mgr. Tereza Sládečková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.