> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Advent v lesní školce na Vrablovci

vloženo: 20.11.2018           komentářů: 0

Ve Vrabčím hnízdě děti prožily Dušičky, svátek sv. Martina a přijde za nimi i Mikuláš.

V lesní školce mají děti jedinečnou příležitost prožít koloběh roku uprostřed přírody. Děti tu i na podzim a v zimě celé dopoledne tráví v lese. Kdo z dospělých školku navštíví, muže jen žasnout, jak jsou tu děti samostatné a možná ho překvapí, že děti přesně ví, co po čem následuje. Přestože je každý den jiný, denní rituály spojené s ranním kruhem, odchodem do lesa, nebo pravidla spojená s přípravou oběda jsou už všem dobře známé. V lesní školce tak plyne čas rytmicky a v takovém tempu, jaké vyhovuje samotným dětem.
Rytmus roku je v lesní školce spojen s řadou slavností a tradic, které pomáhaly už našim předkům orientovat se v čase a v návaznosti na měnící se přírodu dávají smysl i moderním lidem. V lesní školce děti na podzim prožily Dušičkovou slavnost, kdy děkovaly lesu za hojnost a učily se ztišení a zpomalení, které doprovází zimní období roku. Na slavnost rodiče přinesli doma upečené dobroty a společně s dětmi vzpomínali na své předky, zpívali a prošli si v tichosti světýlkovou stezku.
Zanedlouho poté přijel do školky sv. Martin. Děti prožívaly příběh o odvaze a pomoci slabšímu, vyráběly si bílé koně a tkaly pestrobarevné pláště z listů a suché trávy. Ve školce se také uskutečnila hudební dílna, na které si děti vyzkoušely orffovy nástroje, napodobovaly zvuky podzimního počasí a hrály si na broučky, kteří se ukládají ke spánku. Na konci listopadu se děti vydají také na exkurzi do hasičské zbrojnice v Hlučíně.
Advent ve školce začne netradiční oslavou sv. Mikuláše, kdy se bude hrát stínové divadlo o životě dobrotivého muže Mikuláše a děti nakonec obdarují jeho. Samozřejmě, že i jim Mikuláš něco přinese, v lesní školce ale děti nikdo čertem nestraší, důraz je kladen na zážitek toho, že dobro je mocnější.
V Adventu se v lesní školce konají i akce pro veřejnost. V sobotu 1. prosince proběhne dílna pro ženy, tvoření lesního adventního věnce. V sobotu 15. prosince v 10 hodin jsou zváni tatínci a dědečci s dětmi na adventní dílnu se dřevem. Vyrábět se budou betlémské postavy, ale fantazii se meze nekladou. V pondělí 17. prosince budou vítáni všichni ti, kteří mají zájem zjistit, jak lesní školka funguje. Od 16 hodin tu proběhne beseda nejen pro zájemce o docházku.

Mgr. Tereza Sládečková
Koordinátorka lesní školky Vrabčí hnízdo

autor: Mgr. Tereza Sládečková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun