> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

BABIČKA DRSŇAČKA

vloženo: 08.11.2018           komentářů: 0

BABIČKA DRSŇAČKA ve Slezském divadle Opava.BABIČKA DRSŇAČKA autorů Davida Walliamse a Neala Fostera, v režii Petera Gábora. Autorem scény je Michal Syrový, kostýmy jsou dílem Aleny Schaferové.

Babička drsňačka

David Walliams, Neal Foster

Ben Babi!
Táta Ahoj, mami.
Babička Já mám... hlad.
Ben Co to je?
Babička Kus kapustového koláče. Jídlo je tady strašné…
Ben Vždycky je tu ještě kapusta, viď, babi?
Babička A vždycky jsi tu ještě ty, Beníku.
Ben A já budu vždycky mít svou babičku drsňačku.

Dramatizace původního Walliamsova knižního bestselleru Babička drsňačka je ideální pro typicky rodinnou inscenaci, u níž se pobaví dospělí i děti.
Ben rád čte „Týdeník instalatéra“ a je přesvědčen o tom, že má naprosto nudnou babičku, která je navíc děsně cítit po kapustě… Jenže člověka může docela zaskočit, když v její dóze na sušenky objeví šperky nebo když zastihne svou babičku oblečenou jako Ninja, jak neohroženě brázdí ztemnělé ulice na svém vozítku. A tak se jednoho pátečního večera může klidně odehrát největší zločin všech dob, někdo může klidně ukrást královské korunovační klenoty. To protože staří lidé mívají docela často neuvěřitelná tajemství.

BABIČKA Ať ti nevystydne vajíčko.
BEN Jo, babi.
BABIČKA Je trochu chladno. Půjdu si vzít ještě jeden svetr. (odejde)
BEN Musí tu být k jídlu něco jiného. Sušenky!
Přisune si židli a sáhne po plechovce
BEN Hele, je plná! Moment, ale to nemůžou být sušenky. Je strašně těžká. (zatřepe plechovkou). To zní jako kameny. (otevře plechovku) No to mě podrž! Páni! Prsteny, náramky, náušnice! A všechny s diamanty. A s rubíny a vůbec! No to musí mít cenu aspoň tisíc liber. Možná miliony!
BABIČKA
(za scénou) Bene?
BEN Už se vrací.

Vtipný a přitom hluboce lidský příběh je přesně tak akorát potrhlý, postavy lehce nadsazené a slovní humor chytrý. Hra je velmi srozumitelná a najdeme v ní legraci, napětí téměř až detektivní, výpravy za dobrodružstvím, setkání s nečekanými postavami a budou i dojemné okamžiky.
Rodinná komedie pro děti od 10 let do 100 let. Na českou premiéru se můžete těšit v neděli 18. listopadu od 19 hodin.

Režie: Peter Gábor

Pane režisére, máte na svém kontě práci v českých i slovenských divadlech, režíroval jste tragédie, komedie i muzikál, ale rodinná komedie bude Vaší premiérou. Je to pro Vás těžký „oříšek“?
Britská kniha plná čierneho humoru, prekvapení aj napätia je práve naopak krásnou výzvou. Dobrodružstvo malého Bena a jeho na oko „nudnej“ babičky je skutočne veľký úlet. Som rád, že ho možem prežiť s postavami tejto veľkej dobrodružnej crazy výpravy.

Čím myslíte, že může dramatizace knižního bestselleru zaujmout diváky napříč generacemi?
Možno si spoločne s divákmi v hľadisku uvedomíme, že život je krásna věc, že vek je len dátum v občianke, že stáří neznamená nudu, že tancovať nemusí vedieť úplne každý a že černá kočka nemusí nosiť vždy len smolu, a že bez lásky, humoru a tolerancie to jednoducho nejde.

Nedílnou součástí představení pro celou rodinu je také scéna a kostýmy. Představte, prosím, Váš realizační tým.
Kostýmna výtvarníčka Alena Shaferová a scénograf Michal Syrový je tandem, s ktorým veĺmi rád spolupracujem. Ich talent a fantázia mi veľmi imponuje a hlavne sú to týmový hráči, s ktorými sa při príprave koncepcie vždy dokážeme vzájomne pochopiť a naladiť na konečnej vizuálnej či priestorovej podobe predstavenia.

Inscenace se pilně zkouší, prozraďte perličky z režijní knihy, na co se mohou diváci těšit?
Napríklad aj na nebezpečnú plavbu babičky a Bena v neopréne v Temži.

Hana Vaňková jako Babička drsňačka
Hanu Vaňkovou známe z rolí vážných i komických, její role u diváků vzbuzují pláč i smích, radost i žal, vztek, pohodu i naději…tentokrát se na ni můžeme těšit v roli poněkud atypické, ztvární totiž Babičku drsňačku.

Po roli Hraběnky v inscenaci 290 kilometrů začínáte zkoušet opět starší dámu, tentokrát Babičku drsňačku, zalíbila se Vám?
Ano, Babička drsňačka se mi velmi líbí, a to jak role, tak scénář. Sama jsem babičkou rozkošné holčičky, s níž si moc ráda hraju na paní prodavačku nebo na paní nakupující ale i na divadlo, kdy jsem divák já nebo ona. Takže se na svého divadelního vnuka moc těším!
 
Co pro Vás jako herečku bude na této roli nejtěžší?
Co bude nejtěžší to opravdu nevím, to ukáže samotné zkoušení. Já doufám, že nic a že se budeme báječně bavit tak, aby se bavili i diváci!
 
Čím myslíte, že může dramatizace tohoto knižního bestselleru zaujmout diváky napříč generacemi?
Určitě svou hravostí a radosti ze života! Také však naléhavou potřebou najít způsob, jak oživit vztahy starší generace ke svým dětem a vnoučatům a samozřejmě opačně! Měli bychom se všichni o to pokoušet!

Roli Bena, vnuka Babičky drsňačky, ztvárňuje student druhého ročníku Janáčkovy konzervatoře v Ostravě Jiří Hába.

Jirko, jak se to u Vás v deváté třídě přihodilo to rozhodnutí kam dál – konzervatoř?
Už od školky jsem chtěl být hercem. Navštěvoval jsem literárně dramatický obor na ZUŠ ve Vsetíně pod vedením paní učitelky Kristíny Fuskové, která je pro mě dodnes obrovským vzorem a hereckou mámou. Když jsem byl v osmé třídě, začali jsme zkoušet (na ZUŠku poněkud výpravný) muzikál ve kterém jsem ztvárňoval jednu z hlavních rolí, za kterou jsem dostal na krajské přehlídce amatérských divadel ocenění. A tehdy asi nastal ten zlomový bod, kdy jsem si řekl, že ten pocit stát na jevišti je opravdu nezaměnitelný a že bych ho chtěl zažívat i nadále, protože mi dodává neskutečnou energii.

Jste, jak jsem zmínila výše, studentem druhého ročníku ostravské konzervatoře. Studium je všestranně náročné, stíháte ještě něco kromě školy a divadla ve volném čase?
V zimě si ještě rád zajdu zalyžovat, jelikož jsem se lyžování věnoval závodně. Jinak ve svém volném čase, i když ho opravdu moc není, dělám asi to, co většina lidí v mém věku. Dívám se na seriály, zajdu si do kina, někam ven s kamarády nebo jsem doma se svou rodinou.

Role Bena je Vaší první rolí na profesionální scéně. Když Vám byla panem režisérem nabídnuta, Vaše reakce byla bouřlivá, prozraďte, jaká.
Když mi pan režisér řekl, že mi nabízí hlavní roli v profesionálním divadle, tak jsem byl dost zaskočený. Na konzervatoři není zvykem, že hned na začátku druhého ročníku dostanete roli na profesionální scéně a už vůbec ne hlavní. Většinou se začíná třeba v komparzu nebo nějakou menší rolí. Někteří mí spolužáci z vyšších ročníků ještě třeba ani žádnou nabídku nedostali, a proto jsem byl vlastně zaskočený, ale zároveň velice poctěný, jelikož se mi začal plnit můj velký sen a nemůžu být šťastnější a vděčnější.

Čím myslíte, že může dramatizace knižního bestselleru zaujmout diváky napříč generacemi?
Řekl bych, že především humorem. Lidé si v dnešní uspěchané době rádi zajdou na něco, u čeho si odpočinou, zapomenou na své starosti a zasmějí se. Už knižní předloha je vtipná a myslím si, že představení bude ještě o několik vtipů bohatší. Zároveň se však zde diváci, zejména ti mladší, dozví, že starý naznamená nudný a že v nitru jsou pořád všichni stejné dobrodružné děti, jako oni.


Premiéra se uskuteční v neděli 18. listopadu od 19 hodin ve Slezském divadle Opava.

autor: www.divadlo-opava.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun