> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST

vloženo: 02.11.2018           komentářů: 0

Na Fakultě veřejných politik v Opavě se bude hovořit o obrazu historických událostí v hraném filmu, beletrii a dramatu
Už potřetí proběhne ve dnech 6. - 7. listopadu 2018 na půdě Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě konference MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST. Po loňském ročníku, který se věnoval především tématům národnostních menšin a jinakosti, se organizátoři letos rozhodli zaměřit na dramatickou filmovou tvorbu, beletrii a divadlo.

„Povídku, román nebo film je samozřejmě nutné vnímat především jako umělecké dílo. Jejich vliv na formování představy o minulosti může být daleko větší než dopad suchopárné vědecké práce a rozdíl mezi představou o skutečnosti prezentovanou historiografií a licencí autorů uměleckého díla pak určitě nabývá na důležitosti,“ míní jeden z členů organizačního týmu, režisér Petr Jančárek.

Konference je jako obvykle přístupná nejen členům akademické obce, ale i veřejnosti. Témata, o kterých budou historikové, filmaři i kritici letos diskutovat, jsou opravdu atraktivní. „Řeč bude například o obrazu tzv. Vítězného února v české kinematografii a beletrii, třetím odboji v české popkultuře, tematice Sudet v české filmové a televizní tvorbě i v krásné literatuře, komunistické realitě v audiovizuální tvorbě či obrazu nepřítele v české detektivce druhé poloviny dvacátého století,“ upřesňuje děkan Fakulty veřejných politik v Opavě Rudolf Žáček.
Zajímavé postřehy bezesporu nabídnou i prezentace a debaty s filmovými a divadelními tvůrci. „Pozvání přijali například scenárista a režisér Jiří Svoboda, jehož snímek Rašín nedávno vysílala Česká televize, dramaturgyně České televize Marča Arichteva, režisér Milan Cieslar, který mimo jiné adaptoval historické prózy Vladimíra Körnera, nebo Tomáš Vůjtek – aktuálně jeden z nejuznávanějších českých dramatiků, jehož původní divadelní hry s historickou tematikou sklízejí nebývalý úspěch u diváků i divadelní kritiky,“ dodává Rudolf Žáček.

Do Opavy přijedou dále diskutovat Zdeněk Vybíral, Jaroslav Pinkas, Jan Coufal, Luboš Ptáček, Petr Šimíček, Jiří Hruška, Karel Střelec, Michal Sýkora, Jan Černík a další. V rámci konference proběhne na pozemku fakulty vysazení pamětní lípy u příležitosti 100 let od vzniku ČSR. Součástí konference bude i projekce oceňovaného filmu W. Smarzowského Volyň (6. 11. v multifunkčním sále budovy Slezské univerzity na Hauerově ulici 4) o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Program konference završí undergroundový muzikál T. Vůjtka a J. Gajdici Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal (mj. cena na festivalu ...příští vlna/next wave...).

Cyklus konferencí s názvem MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST a podtitulem Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme? poskytuje prostor k široké diskusi historiků, tvůrců, učitelů, studentů i veřejnosti k dané problematice už od roku 2016. Cílem je především přispět ke zvýšení mediální gramotnosti a poukázat na možnosti odideologizování a zkvalitnění mediální interpretace historických událostí v oblasti výchovy a vzdělávání.
Celý program 3. ročníku konference naleznete na: ...mediadejiny.slu.cz/program/


autor: Mgr. Martina Vaculíková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.