> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST

vloženo: 02.11.2018           komentářů: 0

Na Fakultě veřejných politik v Opavě se bude hovořit o obrazu historických událostí v hraném filmu, beletrii a dramatu
Už potřetí proběhne ve dnech 6. - 7. listopadu 2018 na půdě Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě konference MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST. Po loňském ročníku, který se věnoval především tématům národnostních menšin a jinakosti, se organizátoři letos rozhodli zaměřit na dramatickou filmovou tvorbu, beletrii a divadlo.

„Povídku, román nebo film je samozřejmě nutné vnímat především jako umělecké dílo. Jejich vliv na formování představy o minulosti může být daleko větší než dopad suchopárné vědecké práce a rozdíl mezi představou o skutečnosti prezentovanou historiografií a licencí autorů uměleckého díla pak určitě nabývá na důležitosti,“ míní jeden z členů organizačního týmu, režisér Petr Jančárek.

Konference je jako obvykle přístupná nejen členům akademické obce, ale i veřejnosti. Témata, o kterých budou historikové, filmaři i kritici letos diskutovat, jsou opravdu atraktivní. „Řeč bude například o obrazu tzv. Vítězného února v české kinematografii a beletrii, třetím odboji v české popkultuře, tematice Sudet v české filmové a televizní tvorbě i v krásné literatuře, komunistické realitě v audiovizuální tvorbě či obrazu nepřítele v české detektivce druhé poloviny dvacátého století,“ upřesňuje děkan Fakulty veřejných politik v Opavě Rudolf Žáček.
Zajímavé postřehy bezesporu nabídnou i prezentace a debaty s filmovými a divadelními tvůrci. „Pozvání přijali například scenárista a režisér Jiří Svoboda, jehož snímek Rašín nedávno vysílala Česká televize, dramaturgyně České televize Marča Arichteva, režisér Milan Cieslar, který mimo jiné adaptoval historické prózy Vladimíra Körnera, nebo Tomáš Vůjtek – aktuálně jeden z nejuznávanějších českých dramatiků, jehož původní divadelní hry s historickou tematikou sklízejí nebývalý úspěch u diváků i divadelní kritiky,“ dodává Rudolf Žáček.

Do Opavy přijedou dále diskutovat Zdeněk Vybíral, Jaroslav Pinkas, Jan Coufal, Luboš Ptáček, Petr Šimíček, Jiří Hruška, Karel Střelec, Michal Sýkora, Jan Černík a další. V rámci konference proběhne na pozemku fakulty vysazení pamětní lípy u příležitosti 100 let od vzniku ČSR. Součástí konference bude i projekce oceňovaného filmu W. Smarzowského Volyň (6. 11. v multifunkčním sále budovy Slezské univerzity na Hauerově ulici 4) o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Program konference završí undergroundový muzikál T. Vůjtka a J. Gajdici Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal (mj. cena na festivalu ...příští vlna/next wave...).

Cyklus konferencí s názvem MÉDIA / DĚJINY / SPOLEČNOST a podtitulem Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme? poskytuje prostor k široké diskusi historiků, tvůrců, učitelů, studentů i veřejnosti k dané problematice už od roku 2016. Cílem je především přispět ke zvýšení mediální gramotnosti a poukázat na možnosti odideologizování a zkvalitnění mediální interpretace historických událostí v oblasti výchovy a vzdělávání.
Celý program 3. ročníku konference naleznete na: ...mediadejiny.slu.cz/program/


autor: Mgr. Martina Vaculíková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun