> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Varhanní soutěže v Opavě slaví

vloženo: 15.10.2018           komentářů: 0

Varhanní soutěže v Opavě slaví 40 let.Letos v říjnu již podvacáté změří mladí varhaníci z mnoha evropských zemí své síly v co nejdokonalejší interpretaci varhanní hudby takových mistrů, jako byl Johann Sebastian Bach, Georg Muffat, Jan Křtitel Vaňhal nebo Petr Eben. V době od 21. do 27. října se tak Opava promění v město varhan a mladí varhaníci rozezní řadu varhanních nástrojů města.

Soutěž mladých varhaníků byla založena v roce 1978 v souvislosti se stavbou nového varhanního nástroje v interiéru obřadní síně tehdejšího Městského domu kultury Petra Bezruče, který postavila krnovská firma Rieger-Kloss. Hudební klání, jež se koná jako bienále, prošlo za 40 let své existence velkým rozvojem a postupně se transformovalo do Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Ta má výrazné mezinárodní zastoupení nejen v řadách sedmi porotců, kteří se rekrutují z vynikajících odborníků, pedagogů a umělců, ale především účastí mladých varhaníků ve věkové kategorii do 30 let z celé řady evropských zemí i ze světa.

„I v tomto roce tak můžeme přivítat v Opavě 38 účastníků v interpretační soutěži a 7 v soutěži v improvizaci z Ruska, Polska, Ukrajiny, Bulharska, Německa, Rakouska, Chorvatska, Slovenska a České republiky, ale také z Jižní Koreje a USA,“ uvedl dramaturg kulturních akcí Petr Rotrekl. V porotě letos zasednou Waclaw Golonka (Polsko), Pavel Černý a Petr Rajnoha (Česká republika), Jürgen Essl a Gunter Rost (Německo), Monika Melcová (Španělsko, Slovensko) a Imrich Szabó (Slovensko).

Varhanní program začíná v neděli 21. října v 18 hodin v kostele sv. Ducha, kde proběhne úvodní koncert porotkyně soutěže Moniky Melcové s nádherným programem převážně z pokladů barokní hudby. Poté už bude probíhat od 22. do 23. října první kolo soutěže v koncertním sále Knihovny Petra Bezruče, ve středu 24. října v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie proběhne soutěž v umění improvizace a další den v chrámu sv. Ducha se uskuteční soutěž druhého kola. Vyvrcholení varhanní soutěže se uskuteční v sobotu 27. října v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie, kde se dopoledne bude konat třetí kolo soutěže a od 18 hodin koncert vítězů.

Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena pořádá statutární město Opava ve spolupráci s Církevní konzervatoří Německého řádu v Opavě. Letošní ročník soutěže výrazně finančně podporuje Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury České republiky a Nadace Český hudební fond Praha.

Sekretariát soutěže také vydá k tomuto jubileu publikaci rekapitulující historii soutěže – „Varhaní soutěž v Opavě (1978–2018)“.

„Všechny soutěžní výkony a závěrečný koncert je přístupný veřejnosti zdarma. Můžeme se tak v podzimní Opavě těšit na týdenní koncertní maratón věnovaný královskému nástroji – varhanám,“ pozval na závěr Petr Rotrekl.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun