> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Varhanní soutěže v Opavě slaví

vloženo: 15.10.2018           komentářů: 0

Varhanní soutěže v Opavě slaví 40 let.Letos v říjnu již podvacáté změří mladí varhaníci z mnoha evropských zemí své síly v co nejdokonalejší interpretaci varhanní hudby takových mistrů, jako byl Johann Sebastian Bach, Georg Muffat, Jan Křtitel Vaňhal nebo Petr Eben. V době od 21. do 27. října se tak Opava promění v město varhan a mladí varhaníci rozezní řadu varhanních nástrojů města.

Soutěž mladých varhaníků byla založena v roce 1978 v souvislosti se stavbou nového varhanního nástroje v interiéru obřadní síně tehdejšího Městského domu kultury Petra Bezruče, který postavila krnovská firma Rieger-Kloss. Hudební klání, jež se koná jako bienále, prošlo za 40 let své existence velkým rozvojem a postupně se transformovalo do Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Ta má výrazné mezinárodní zastoupení nejen v řadách sedmi porotců, kteří se rekrutují z vynikajících odborníků, pedagogů a umělců, ale především účastí mladých varhaníků ve věkové kategorii do 30 let z celé řady evropských zemí i ze světa.

„I v tomto roce tak můžeme přivítat v Opavě 38 účastníků v interpretační soutěži a 7 v soutěži v improvizaci z Ruska, Polska, Ukrajiny, Bulharska, Německa, Rakouska, Chorvatska, Slovenska a České republiky, ale také z Jižní Koreje a USA,“ uvedl dramaturg kulturních akcí Petr Rotrekl. V porotě letos zasednou Waclaw Golonka (Polsko), Pavel Černý a Petr Rajnoha (Česká republika), Jürgen Essl a Gunter Rost (Německo), Monika Melcová (Španělsko, Slovensko) a Imrich Szabó (Slovensko).

Varhanní program začíná v neděli 21. října v 18 hodin v kostele sv. Ducha, kde proběhne úvodní koncert porotkyně soutěže Moniky Melcové s nádherným programem převážně z pokladů barokní hudby. Poté už bude probíhat od 22. do 23. října první kolo soutěže v koncertním sále Knihovny Petra Bezruče, ve středu 24. října v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie proběhne soutěž v umění improvizace a další den v chrámu sv. Ducha se uskuteční soutěž druhého kola. Vyvrcholení varhanní soutěže se uskuteční v sobotu 27. října v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie, kde se dopoledne bude konat třetí kolo soutěže a od 18 hodin koncert vítězů.

Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena pořádá statutární město Opava ve spolupráci s Církevní konzervatoří Německého řádu v Opavě. Letošní ročník soutěže výrazně finančně podporuje Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury České republiky a Nadace Český hudební fond Praha.

Sekretariát soutěže také vydá k tomuto jubileu publikaci rekapitulující historii soutěže – „Varhaní soutěž v Opavě (1978–2018)“.

„Všechny soutěžní výkony a závěrečný koncert je přístupný veřejnosti zdarma. Můžeme se tak v podzimní Opavě těšit na týdenní koncertní maratón věnovaný královskému nástroji – varhanám,“ pozval na závěr Petr Rotrekl.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.