> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výtvarný ateliér Viridianu

vloženo: 12.10.2018           komentářů: 0

Výtvarný ateliér Viridian zve na den otevřených dveří i na pokec o stromech

Výtvarný atelier Viridian v Hlučíně pořádá v pátek 12. října od 9 do 20 hodin den otevřených dveří. Zájemci si pod vedením profesionálů mohou zkusit nakreslit, případně namalovat bustu, svalovce, nebo zátiší, probrat možnosti návštěv některého z výtvarných kurzů pro dospělé, které Viridian pořádá, nebo získat informace o vysazování stromů v Hlučíně, do něhož se Viridiaňáci pustili.
"Více lidí volá, že by se rádi přišli podívali do našeho ateliéru, ale nechtějí rušit v kurzech. Proto jsme pro ně zorganizovali den otevřených dveří," uvedla Elen Thiemlová.
Atelier se nachází v Hlučíně v Hrnčířské 20.
Kurzisté chodí nejen malovat, ale také se výrazně společensky angažují. Uspořádali výstavu svých obrázků věnovaných pejskům z útulků, aby upozornili na jejich osud, a také varovali před množírnami psů. Aktuálně začali vysazovat v Hlučíně stromy na pozemku, který dal za tímto účelem k dispozici hlučínský rodák Pavel Kuchejda. Na poli poblíž cihelny pracovali v sobotu 6. října.
"I když jsme dali výzvu na Facebook, tak se na místě stejně sešla parta z Viridianu a pár našich přátel, kteří nám s našimi projekty pomáhají už tradičně. Vysázeli jsme ovocné stromy a vlašské i lískové ořechy. Zhruba za dva týdny bychom měli sázet další ovocné stromy," řekla Elen Thiemlová. Mile ji překvapilo, když po několika dnech dojeli na místo s jedním z podporovatelů Viridianu Vladimírem Chlebišem, aby stromy zalili. "A ony už byly zalité. My tam vezli vodu na čtyřkolce, protože doprostřed lánu řepky se jinak s nádobami vody lze jen těžko dostat. A někdo to nějak zvládl už před námi. Lidem na stromech opravdu záleží," řekla Elen Thiemlová.
Na výsadbě, která má omezit erozi půdy, lépe zadržet vodu v krajině a vytvořit příjemné místo pro procházky, kde si lidé v létě a na podzim nasbírají třeba třešně, jablka, hrušky, ryngle, arónii nebo švestky, se podílela celá řada lidí.
"Posíláme alespoň letmý dík lidem, kteří pro všechny obyvatele i návštěvníky Hlučína v potu tváře sad vysadili. Jsou to tito skvělí lidé: Adam Carda, Aleš Dvířka, Jan Herrmann se syny Honzou a Ondrou, Anička a Iveta Chrubasíkovy, Dana Legutová, Daniela a Roman Larischovi, Karin a Miroslav Machurovi, Markéta Navarro, Miroslav Navrátil, Zdeněk Slabý, Martin Šimeček, Šárka, Veronika a Jiří Thiemlovi, Jarmila Zubalová a Ladislav Kulaviak, který přispěl i finančně obdobně jako Jana Schlossarková a rodina Kotkových. Obrovský dík patří také Tomovi Matýskovi, Davidovi Mikušovi a Tomáši Hájovskému, že z pruhu džungle udělali přívětivý kus země, kam jsme mohli sázet. Společně se nám podařilo vysázet sad pro veřejnost a květnatou louku a také vytvořit útulek pro stromy. Tímto naše práce samozřejmě nekončí, zbývá dosadit další stromy a hlavně o ně i o květnatou louku pečovat. Proto vítáme každou pomocnou ruku!" doplnila iniciátorka projektu.
V útulku pro stromy už jsou první dřeviny, které si lidé mohou odnést domů a zasadit na svém pozemku. K dispozici už jsou sakurka, vlašák s poškozeným kořenem, jasan, jeden stromek neznámého druhu a malá lipka. Nahlášeny jsou ještě mladé duby, které někdo potřebuje odstranit ze své zahrady. Útulek umístěný v nezámrzném rygolu bude složit pro stromy, kterých se někdo bude potřebovat zbavit a jinak by skončily v kontejneru. Zájemci, kteří by si chtěli odnést stromky z útulku, nebo tam naopak nějaké přidat, se mohou hlásit přímo Elen Thiemlové na číslo 608315777. Viridian teď navíc hledá v Hlučíně majitele, kteří by byli ochotni na svých pozemcích vysadit další stromy.
"Uvítali bychom, kdyby se nám co nejdříve podařilo ve spolupráci s městem najít v Hlučíně pozemek, kde by si mohli sázet své stromy občané města, třeba u příležitosti narození dítěte, svatby, nějakého významného rodinného výročí. V mnoha městech mají takové parky obrovskou popularitu a jsme přesvědčeni, že v Hlučíně by o něj byl také velký zájem," konstatovala Elen Thiemlová.
Viridian vysazoval v říjnu 2018 stromy v Hlučíně

autor: Elen Thiemlová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.