> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výtvarný ateliér Viridianu

vloženo: 12.10.2018           komentářů: 0

Výtvarný ateliér Viridian zve na den otevřených dveří i na pokec o stromech

Výtvarný atelier Viridian v Hlučíně pořádá v pátek 12. října od 9 do 20 hodin den otevřených dveří. Zájemci si pod vedením profesionálů mohou zkusit nakreslit, případně namalovat bustu, svalovce, nebo zátiší, probrat možnosti návštěv některého z výtvarných kurzů pro dospělé, které Viridian pořádá, nebo získat informace o vysazování stromů v Hlučíně, do něhož se Viridiaňáci pustili.
"Více lidí volá, že by se rádi přišli podívali do našeho ateliéru, ale nechtějí rušit v kurzech. Proto jsme pro ně zorganizovali den otevřených dveří," uvedla Elen Thiemlová.
Atelier se nachází v Hlučíně v Hrnčířské 20.
Kurzisté chodí nejen malovat, ale také se výrazně společensky angažují. Uspořádali výstavu svých obrázků věnovaných pejskům z útulků, aby upozornili na jejich osud, a také varovali před množírnami psů. Aktuálně začali vysazovat v Hlučíně stromy na pozemku, který dal za tímto účelem k dispozici hlučínský rodák Pavel Kuchejda. Na poli poblíž cihelny pracovali v sobotu 6. října.
"I když jsme dali výzvu na Facebook, tak se na místě stejně sešla parta z Viridianu a pár našich přátel, kteří nám s našimi projekty pomáhají už tradičně. Vysázeli jsme ovocné stromy a vlašské i lískové ořechy. Zhruba za dva týdny bychom měli sázet další ovocné stromy," řekla Elen Thiemlová. Mile ji překvapilo, když po několika dnech dojeli na místo s jedním z podporovatelů Viridianu Vladimírem Chlebišem, aby stromy zalili. "A ony už byly zalité. My tam vezli vodu na čtyřkolce, protože doprostřed lánu řepky se jinak s nádobami vody lze jen těžko dostat. A někdo to nějak zvládl už před námi. Lidem na stromech opravdu záleží," řekla Elen Thiemlová.
Na výsadbě, která má omezit erozi půdy, lépe zadržet vodu v krajině a vytvořit příjemné místo pro procházky, kde si lidé v létě a na podzim nasbírají třeba třešně, jablka, hrušky, ryngle, arónii nebo švestky, se podílela celá řada lidí.
"Posíláme alespoň letmý dík lidem, kteří pro všechny obyvatele i návštěvníky Hlučína v potu tváře sad vysadili. Jsou to tito skvělí lidé: Adam Carda, Aleš Dvířka, Jan Herrmann se syny Honzou a Ondrou, Anička a Iveta Chrubasíkovy, Dana Legutová, Daniela a Roman Larischovi, Karin a Miroslav Machurovi, Markéta Navarro, Miroslav Navrátil, Zdeněk Slabý, Martin Šimeček, Šárka, Veronika a Jiří Thiemlovi, Jarmila Zubalová a Ladislav Kulaviak, který přispěl i finančně obdobně jako Jana Schlossarková a rodina Kotkových. Obrovský dík patří také Tomovi Matýskovi, Davidovi Mikušovi a Tomáši Hájovskému, že z pruhu džungle udělali přívětivý kus země, kam jsme mohli sázet. Společně se nám podařilo vysázet sad pro veřejnost a květnatou louku a také vytvořit útulek pro stromy. Tímto naše práce samozřejmě nekončí, zbývá dosadit další stromy a hlavně o ně i o květnatou louku pečovat. Proto vítáme každou pomocnou ruku!" doplnila iniciátorka projektu.
V útulku pro stromy už jsou první dřeviny, které si lidé mohou odnést domů a zasadit na svém pozemku. K dispozici už jsou sakurka, vlašák s poškozeným kořenem, jasan, jeden stromek neznámého druhu a malá lipka. Nahlášeny jsou ještě mladé duby, které někdo potřebuje odstranit ze své zahrady. Útulek umístěný v nezámrzném rygolu bude složit pro stromy, kterých se někdo bude potřebovat zbavit a jinak by skončily v kontejneru. Zájemci, kteří by si chtěli odnést stromky z útulku, nebo tam naopak nějaké přidat, se mohou hlásit přímo Elen Thiemlové na číslo 608315777. Viridian teď navíc hledá v Hlučíně majitele, kteří by byli ochotni na svých pozemcích vysadit další stromy.
"Uvítali bychom, kdyby se nám co nejdříve podařilo ve spolupráci s městem najít v Hlučíně pozemek, kde by si mohli sázet své stromy občané města, třeba u příležitosti narození dítěte, svatby, nějakého významného rodinného výročí. V mnoha městech mají takové parky obrovskou popularitu a jsme přesvědčeni, že v Hlučíně by o něj byl také velký zájem," konstatovala Elen Thiemlová.
Viridian vysazoval v říjnu 2018 stromy v Hlučíně

autor: Elen Thiemlová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun