> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výtvarný ateliér Viridianu

vloženo: 12.10.2018           komentářů: 0

Výtvarný ateliér Viridian zve na den otevřených dveří i na pokec o stromech

Výtvarný atelier Viridian v Hlučíně pořádá v pátek 12. října od 9 do 20 hodin den otevřených dveří. Zájemci si pod vedením profesionálů mohou zkusit nakreslit, případně namalovat bustu, svalovce, nebo zátiší, probrat možnosti návštěv některého z výtvarných kurzů pro dospělé, které Viridian pořádá, nebo získat informace o vysazování stromů v Hlučíně, do něhož se Viridiaňáci pustili.
"Více lidí volá, že by se rádi přišli podívali do našeho ateliéru, ale nechtějí rušit v kurzech. Proto jsme pro ně zorganizovali den otevřených dveří," uvedla Elen Thiemlová.
Atelier se nachází v Hlučíně v Hrnčířské 20.
Kurzisté chodí nejen malovat, ale také se výrazně společensky angažují. Uspořádali výstavu svých obrázků věnovaných pejskům z útulků, aby upozornili na jejich osud, a také varovali před množírnami psů. Aktuálně začali vysazovat v Hlučíně stromy na pozemku, který dal za tímto účelem k dispozici hlučínský rodák Pavel Kuchejda. Na poli poblíž cihelny pracovali v sobotu 6. října.
"I když jsme dali výzvu na Facebook, tak se na místě stejně sešla parta z Viridianu a pár našich přátel, kteří nám s našimi projekty pomáhají už tradičně. Vysázeli jsme ovocné stromy a vlašské i lískové ořechy. Zhruba za dva týdny bychom měli sázet další ovocné stromy," řekla Elen Thiemlová. Mile ji překvapilo, když po několika dnech dojeli na místo s jedním z podporovatelů Viridianu Vladimírem Chlebišem, aby stromy zalili. "A ony už byly zalité. My tam vezli vodu na čtyřkolce, protože doprostřed lánu řepky se jinak s nádobami vody lze jen těžko dostat. A někdo to nějak zvládl už před námi. Lidem na stromech opravdu záleží," řekla Elen Thiemlová.
Na výsadbě, která má omezit erozi půdy, lépe zadržet vodu v krajině a vytvořit příjemné místo pro procházky, kde si lidé v létě a na podzim nasbírají třeba třešně, jablka, hrušky, ryngle, arónii nebo švestky, se podílela celá řada lidí.
"Posíláme alespoň letmý dík lidem, kteří pro všechny obyvatele i návštěvníky Hlučína v potu tváře sad vysadili. Jsou to tito skvělí lidé: Adam Carda, Aleš Dvířka, Jan Herrmann se syny Honzou a Ondrou, Anička a Iveta Chrubasíkovy, Dana Legutová, Daniela a Roman Larischovi, Karin a Miroslav Machurovi, Markéta Navarro, Miroslav Navrátil, Zdeněk Slabý, Martin Šimeček, Šárka, Veronika a Jiří Thiemlovi, Jarmila Zubalová a Ladislav Kulaviak, který přispěl i finančně obdobně jako Jana Schlossarková a rodina Kotkových. Obrovský dík patří také Tomovi Matýskovi, Davidovi Mikušovi a Tomáši Hájovskému, že z pruhu džungle udělali přívětivý kus země, kam jsme mohli sázet. Společně se nám podařilo vysázet sad pro veřejnost a květnatou louku a také vytvořit útulek pro stromy. Tímto naše práce samozřejmě nekončí, zbývá dosadit další stromy a hlavně o ně i o květnatou louku pečovat. Proto vítáme každou pomocnou ruku!" doplnila iniciátorka projektu.
V útulku pro stromy už jsou první dřeviny, které si lidé mohou odnést domů a zasadit na svém pozemku. K dispozici už jsou sakurka, vlašák s poškozeným kořenem, jasan, jeden stromek neznámého druhu a malá lipka. Nahlášeny jsou ještě mladé duby, které někdo potřebuje odstranit ze své zahrady. Útulek umístěný v nezámrzném rygolu bude složit pro stromy, kterých se někdo bude potřebovat zbavit a jinak by skončily v kontejneru. Zájemci, kteří by si chtěli odnést stromky z útulku, nebo tam naopak nějaké přidat, se mohou hlásit přímo Elen Thiemlové na číslo 608315777. Viridian teď navíc hledá v Hlučíně majitele, kteří by byli ochotni na svých pozemcích vysadit další stromy.
"Uvítali bychom, kdyby se nám co nejdříve podařilo ve spolupráci s městem najít v Hlučíně pozemek, kde by si mohli sázet své stromy občané města, třeba u příležitosti narození dítěte, svatby, nějakého významného rodinného výročí. V mnoha městech mají takové parky obrovskou popularitu a jsme přesvědčeni, že v Hlučíně by o něj byl také velký zájem," konstatovala Elen Thiemlová.
Viridian vysazoval v říjnu 2018 stromy v Hlučíně

autor: Elen Thiemlová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.