> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Opava se připojí k oslavám

vloženo: 05.10.2018           komentářů: 0

Opava se připojí k oslavám Dne stromů

Opava se i v letošním roce připojuje k mezinárodním oslavám Dne stromů. Čeká nás měsíc plný akcí, které se uskuteční nejen v Opavě, ale i okolí. Zahájí je komentované prohlídky Arboreta Nový dvůr v rámci akce Vyřež/š si svou dýni, a to ve dnech 6. a 7. října vždy od 15 hodin.

V sobotu 6. října bude také zahájen již třetí ročník výstavy na stromech, tentokrát pod názvem Naše boty. Výstavu si budou občané moci prohlédnout v jírovcové aleji u Obecního domu až do soboty 13. října.

První říjnovou sobotu se mohou také všichni zájemci vydat na houby v okolí Stěbořického rybníka ve společnosti zkušeného mykologa Víta Balnera. Sraz všech účastníků bude v 8 hodin u kaple ve Zlatníkách.

Nejmenším dětem bude patřit pátek 12. října. „V Mateřské škole Havlíčkova pro ně bude od 9 do 11 hodin připraveno mnoho aktivit týkajících se nejen stromů. V tento den je do školky mimo mateřské a první a druhé ročníky základních škol zvána i veřejnost,“ uvedla koordinátorka EVVO Kateřina Hnátová.

Hlavní oslava Dne stromů proběhne v neděli 14. října v čase od 13 do 17 hodin v sadech Svobody. Jako novinka zde vznikne tzv. Opavský strom svobody. Bude se jednat o maketu lípy a děti i dospělí budou moct na strom přilepit lipový list, na který napíší nějaký vzkaz, poselství nebo přání našemu městu. Park v tomto čase ožije řadou stanovišť, která budou obsazena zástupci z řad opavských škol, ale také včelaři, zahrádkáři, lesníky, houbaři, řezbáři a dalšími. „Těšit se můžete na kreativní dílničky, ochutnávky plodů stromů, tvoření ze dřeva, mykologickou výstavku, ukázku historických pil a mnoho dalšího. Odpoledne se potom uskuteční komentovaná prohlídka pod názvem Zeleň okolí Dolního náměstí,“ doplnila Kateřina Hnátová a jedním dechem dodala, že v případě nepříznivého počasí bude celá akce přeložena na neděli 21. října.

Ve čtvrtek 18. října se uskuteční v Klubu Art filmový podvečer. Promítat se bude film A Plastic Ocean (Oceán plastů), po kterém bude následovat beseda s Ivo Kopáčkem. Den stromů se samozřejmě neobejde bez výsadeb. „V pátek 26. října vysadíme v parčíku u katastrálního úřadu Lípu svobody k 100. výročí založení Československé republiky. Sadit nám opět pomůžou i žáci základních škol, a to 2. listopadu na sv. Anně, a nově i Středisko volného času v sobotu 3. listopadu na Kolofíkově nábřeží,“ upřesnila na závěr koordinátorka EVVO.

autor: www.opava-city.c

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.