> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Opava se připojí k oslavám

vloženo: 05.10.2018           komentářů: 0

Opava se připojí k oslavám Dne stromů

Opava se i v letošním roce připojuje k mezinárodním oslavám Dne stromů. Čeká nás měsíc plný akcí, které se uskuteční nejen v Opavě, ale i okolí. Zahájí je komentované prohlídky Arboreta Nový dvůr v rámci akce Vyřež/š si svou dýni, a to ve dnech 6. a 7. října vždy od 15 hodin.

V sobotu 6. října bude také zahájen již třetí ročník výstavy na stromech, tentokrát pod názvem Naše boty. Výstavu si budou občané moci prohlédnout v jírovcové aleji u Obecního domu až do soboty 13. října.

První říjnovou sobotu se mohou také všichni zájemci vydat na houby v okolí Stěbořického rybníka ve společnosti zkušeného mykologa Víta Balnera. Sraz všech účastníků bude v 8 hodin u kaple ve Zlatníkách.

Nejmenším dětem bude patřit pátek 12. října. „V Mateřské škole Havlíčkova pro ně bude od 9 do 11 hodin připraveno mnoho aktivit týkajících se nejen stromů. V tento den je do školky mimo mateřské a první a druhé ročníky základních škol zvána i veřejnost,“ uvedla koordinátorka EVVO Kateřina Hnátová.

Hlavní oslava Dne stromů proběhne v neděli 14. října v čase od 13 do 17 hodin v sadech Svobody. Jako novinka zde vznikne tzv. Opavský strom svobody. Bude se jednat o maketu lípy a děti i dospělí budou moct na strom přilepit lipový list, na který napíší nějaký vzkaz, poselství nebo přání našemu městu. Park v tomto čase ožije řadou stanovišť, která budou obsazena zástupci z řad opavských škol, ale také včelaři, zahrádkáři, lesníky, houbaři, řezbáři a dalšími. „Těšit se můžete na kreativní dílničky, ochutnávky plodů stromů, tvoření ze dřeva, mykologickou výstavku, ukázku historických pil a mnoho dalšího. Odpoledne se potom uskuteční komentovaná prohlídka pod názvem Zeleň okolí Dolního náměstí,“ doplnila Kateřina Hnátová a jedním dechem dodala, že v případě nepříznivého počasí bude celá akce přeložena na neděli 21. října.

Ve čtvrtek 18. října se uskuteční v Klubu Art filmový podvečer. Promítat se bude film A Plastic Ocean (Oceán plastů), po kterém bude následovat beseda s Ivo Kopáčkem. Den stromů se samozřejmě neobejde bez výsadeb. „V pátek 26. října vysadíme v parčíku u katastrálního úřadu Lípu svobody k 100. výročí založení Československé republiky. Sadit nám opět pomůžou i žáci základních škol, a to 2. listopadu na sv. Anně, a nově i Středisko volného času v sobotu 3. listopadu na Kolofíkově nábřeží,“ upřesnila na závěr koordinátorka EVVO.

autor: www.opava-city.c

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun