> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Statečné srdce bude bít u sídla

vloženo: 19.09.2018           komentářů: 0

Statečné srdce bude bít u sídla hlučínských hasičů
Sochu srdce společně odhalili plukovník Radim Řehulka a starosta Hlučína Pavel Paschek, autor: Ivana Gračková
Srdce z kvalitního červeného dubu, které na řezbářské show letos v červenci vytesal hlučínský sochař Petr Gerych, věnovalo město Hlučín Záchrannému útvaru Hasičského záchranného sboru ČR v Hlučíně. Socha je připomínkou statečných srdcí vojáků Československého hraničářského pluku 4, který vznikl jako první v Československu v roce 1937.

Hasiči, kteří v současnosti sídlí v bývalých kasárnách hraničářů, jsou nyní nositeli jejich odkazu. Bývalá vojenská posádka v Hlučíně dokonce v květnu 2007 převzala od prezidenta republiky čestný název Generála Jana Satorie, bývalého velitele hraničářského pluku. Sochu umístěnou na prostranství před vjezdem do areálu za účasti autora, příslušníků a zaměstnanců záchranného útvaru a představitelů města Hlučína v pondělí 17. září společně odhalili velitel Záchranného útvaru HZS ČR, plukovník Radim Řehulka a starosta Hlučína Pavel Paschek.
"Věříme, že srdce bude připomínat letošní osmdesáté výročí udělení praporu hlučínskému hraničářskému pluku a vyhlášení bojové pohotovosti. Pro Hlučín to byl minimálně stejně důležitý historický okamžik, jako před sto lety vznik Československé republiky, ke které se Hlučín připojil až o dva roky později. Socha bude odkazem statečných, bojovných srdcí vojáků, kteří byli odhodláni bránit svou vlast proti hitlerovskému Německu a zabránila jim v tom Mnichovská dohoda," řekl starosta Paschek.
„Rok tak významných výročí mě inspiroval k vytesání právě objektu srdce. Byla to tvůrčí práce, do níž jsem otiskl obdiv k vlastenectví a statečnosti vojáků, kteří jsou ochotni nasadit za svobodu svůj život. Je pro mě ctí, že toto dílo bude zdobit prostranství před areálem hlučínského záchranného sboru," zmínil sochař Gerych.
„Velice si vážíme tohoto daru odkazujícího na hraničářský pluk i generála Jana Satorie, neboť jsme ještě před převedením pod Hasičský záchranný sbor ČR byli jako 157. záchranný prapor Armády ČR nositeli čestného názvu se jménem tohoto generála. A i když dnes jsme téměř deset let hasiči, srdce je jakýmsi symbolem statečnosti i našich příslušníků“ uvedl velitel útvaru Radim Řehulka.
„Hlučínský pluk patřil k nejelitnějším jednotkám československé předválečné armády, sloužili v něm ti nejlepší z nejlepších. Měl bránit široký pás území, takže se rychle rozrůstal. V době mobilizace čítal již téměř 8 tisíc mužů. To, že velitelství sídlilo právě v Hlučíně, výrazně pozvedlo prestiž města,“ objasnil historik, odborný pracovník Muzea Hlučínska Jiří Neminář.

autor: www.hlucin.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.