> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Statečné srdce bude bít u sídla

vloženo: 19.09.2018           komentářů: 0

Statečné srdce bude bít u sídla hlučínských hasičů
Sochu srdce společně odhalili plukovník Radim Řehulka a starosta Hlučína Pavel Paschek, autor: Ivana Gračková
Srdce z kvalitního červeného dubu, které na řezbářské show letos v červenci vytesal hlučínský sochař Petr Gerych, věnovalo město Hlučín Záchrannému útvaru Hasičského záchranného sboru ČR v Hlučíně. Socha je připomínkou statečných srdcí vojáků Československého hraničářského pluku 4, který vznikl jako první v Československu v roce 1937.

Hasiči, kteří v současnosti sídlí v bývalých kasárnách hraničářů, jsou nyní nositeli jejich odkazu. Bývalá vojenská posádka v Hlučíně dokonce v květnu 2007 převzala od prezidenta republiky čestný název Generála Jana Satorie, bývalého velitele hraničářského pluku. Sochu umístěnou na prostranství před vjezdem do areálu za účasti autora, příslušníků a zaměstnanců záchranného útvaru a představitelů města Hlučína v pondělí 17. září společně odhalili velitel Záchranného útvaru HZS ČR, plukovník Radim Řehulka a starosta Hlučína Pavel Paschek.
"Věříme, že srdce bude připomínat letošní osmdesáté výročí udělení praporu hlučínskému hraničářskému pluku a vyhlášení bojové pohotovosti. Pro Hlučín to byl minimálně stejně důležitý historický okamžik, jako před sto lety vznik Československé republiky, ke které se Hlučín připojil až o dva roky později. Socha bude odkazem statečných, bojovných srdcí vojáků, kteří byli odhodláni bránit svou vlast proti hitlerovskému Německu a zabránila jim v tom Mnichovská dohoda," řekl starosta Paschek.
„Rok tak významných výročí mě inspiroval k vytesání právě objektu srdce. Byla to tvůrčí práce, do níž jsem otiskl obdiv k vlastenectví a statečnosti vojáků, kteří jsou ochotni nasadit za svobodu svůj život. Je pro mě ctí, že toto dílo bude zdobit prostranství před areálem hlučínského záchranného sboru," zmínil sochař Gerych.
„Velice si vážíme tohoto daru odkazujícího na hraničářský pluk i generála Jana Satorie, neboť jsme ještě před převedením pod Hasičský záchranný sbor ČR byli jako 157. záchranný prapor Armády ČR nositeli čestného názvu se jménem tohoto generála. A i když dnes jsme téměř deset let hasiči, srdce je jakýmsi symbolem statečnosti i našich příslušníků“ uvedl velitel útvaru Radim Řehulka.
„Hlučínský pluk patřil k nejelitnějším jednotkám československé předválečné armády, sloužili v něm ti nejlepší z nejlepších. Měl bránit široký pás území, takže se rychle rozrůstal. V době mobilizace čítal již téměř 8 tisíc mužů. To, že velitelství sídlilo právě v Hlučíně, výrazně pozvedlo prestiž města,“ objasnil historik, odborný pracovník Muzea Hlučínska Jiří Neminář.

autor: www.hlucin.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun