> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Statečné srdce bude bít u sídla

vloženo: 19.09.2018           komentářů: 0

Statečné srdce bude bít u sídla hlučínských hasičů
Sochu srdce společně odhalili plukovník Radim Řehulka a starosta Hlučína Pavel Paschek, autor: Ivana Gračková
Srdce z kvalitního červeného dubu, které na řezbářské show letos v červenci vytesal hlučínský sochař Petr Gerych, věnovalo město Hlučín Záchrannému útvaru Hasičského záchranného sboru ČR v Hlučíně. Socha je připomínkou statečných srdcí vojáků Československého hraničářského pluku 4, který vznikl jako první v Československu v roce 1937.

Hasiči, kteří v současnosti sídlí v bývalých kasárnách hraničářů, jsou nyní nositeli jejich odkazu. Bývalá vojenská posádka v Hlučíně dokonce v květnu 2007 převzala od prezidenta republiky čestný název Generála Jana Satorie, bývalého velitele hraničářského pluku. Sochu umístěnou na prostranství před vjezdem do areálu za účasti autora, příslušníků a zaměstnanců záchranného útvaru a představitelů města Hlučína v pondělí 17. září společně odhalili velitel Záchranného útvaru HZS ČR, plukovník Radim Řehulka a starosta Hlučína Pavel Paschek.
"Věříme, že srdce bude připomínat letošní osmdesáté výročí udělení praporu hlučínskému hraničářskému pluku a vyhlášení bojové pohotovosti. Pro Hlučín to byl minimálně stejně důležitý historický okamžik, jako před sto lety vznik Československé republiky, ke které se Hlučín připojil až o dva roky později. Socha bude odkazem statečných, bojovných srdcí vojáků, kteří byli odhodláni bránit svou vlast proti hitlerovskému Německu a zabránila jim v tom Mnichovská dohoda," řekl starosta Paschek.
„Rok tak významných výročí mě inspiroval k vytesání právě objektu srdce. Byla to tvůrčí práce, do níž jsem otiskl obdiv k vlastenectví a statečnosti vojáků, kteří jsou ochotni nasadit za svobodu svůj život. Je pro mě ctí, že toto dílo bude zdobit prostranství před areálem hlučínského záchranného sboru," zmínil sochař Gerych.
„Velice si vážíme tohoto daru odkazujícího na hraničářský pluk i generála Jana Satorie, neboť jsme ještě před převedením pod Hasičský záchranný sbor ČR byli jako 157. záchranný prapor Armády ČR nositeli čestného názvu se jménem tohoto generála. A i když dnes jsme téměř deset let hasiči, srdce je jakýmsi symbolem statečnosti i našich příslušníků“ uvedl velitel útvaru Radim Řehulka.
„Hlučínský pluk patřil k nejelitnějším jednotkám československé předválečné armády, sloužili v něm ti nejlepší z nejlepších. Měl bránit široký pás území, takže se rychle rozrůstal. V době mobilizace čítal již téměř 8 tisíc mužů. To, že velitelství sídlilo právě v Hlučíně, výrazně pozvedlo prestiž města,“ objasnil historik, odborný pracovník Muzea Hlučínska Jiří Neminář.

autor: www.hlucin.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.