> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dny evropského dědictví v Opavě

vloženo: 04.09.2018           komentářů: 0

Dny evropského dědictví v Opavě nabídnou opět zajímavý program. V sobotu 8. září například znovu ožije Philippova kavárně v sadech Svobody!

Druhou zářijovou sobotu se uskuteční komentované prohlídky na řadě opavských památek a zajímavých míst. Po celý den nabídne nejen historické centrum města poznání, ale i kulturu a zábavu, která se letos ponese v rytmu 1. republiky.

Opava se již šestnáctým rokem zapojuje do programu Dnů evropského dědictví. Pro zájemce budou v sobotu 8. září ve stanovených časech připraveny komentované prohlídky například kostela sv. Hedviky, Městského koupaliště, muzejních zahrad či Městského hřbitova.

Slezské zemské muzeum připravilo komentované prohlídky Historické výstavní budovy a také procházku muzejními zahradami nejen pro dospělé. Pro děti bude připravena speciální hravá prohlídka muzejních soch Historické výstavní budovy a také v zahradách Paláce Razumovských. Vydáte-li se do Beskyd na Ostravici, navštivte Srub Petra Bezruče, který muzeum spravuje, a výstavu Bezruč a turistika. Akce je pořádána ve spolupráci s Klubem českých turistů, který během tohoto víkendu pořádá již 60. ročník Bezručova výplazu na Lysou horu.

Opavská kulturní organizace zve na komentované prohlídky jedinečné výstavy Svět opavských kaváren s autorkou textů Jaromírou Knapíkovou. „Téma prvorepublikových kaváren oživí také venkovní prostory sadů Svobody, kde na svém původním místě opět na jeden den ožije Philippova kavárna, a sady tak opět provoní vůně kávy i dobová atmosféra,“ uvedla vedoucí Turistického informačního centra Opava Eva Týlová.

Spolek Za Opavu připravuje workshop zaměřený na stavitelství a architekturu, kdy si děti i dospělí budou moci vytvořit své vlastní stavby z lego stavebnic. V prostorách Rybího trhu pak bude připravena proměna veřejného prostoru Pro(story) Opavy s workshopem.

„Také v letošním roce město Opava se spolkem Za Opavu uvede novou questingovou trasu – tématy budou opavská prvorepubliková architektura a stavby Otto Reichnera,“ doplnila Eva Týlová s tím, že questing je hra ve stylu hledačky – šipkované. Zájemci se vydají na cestu historickým centrem města Opavy s pracovním listem, hledají indicie a luští tajenku. Trasa je popsaná podle orientačních bodů i mapky. Pracovní listy budou od soboty 8. září a dále pak celoročně dostupné v Turistickém informačním centru a na webu města Opavy. „Snad nejvýznamnějším opavským dílem architekta Reichnera je Městské koupaliště, jehož architekturou a historií vás v tento den provede Petra Kaniová,“ připomněla vedoucí TIC.

Počet účastníků většiny vybraných komentovaných prohlídek je limitován. „Turistické informační centrum Opava proto bude od pondělka 3. září vydávat zdarma časové vstupenky na vybrané prohlídky,“ dodala na závěr Eva Týlová. Podrobný program je k dispozici v Turistickém informačním centru Opava a na webových stránkách města.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.