> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dny evropského dědictví v Opavě

vloženo: 04.09.2018           komentářů: 0

Dny evropského dědictví v Opavě nabídnou opět zajímavý program. V sobotu 8. září například znovu ožije Philippova kavárně v sadech Svobody!

Druhou zářijovou sobotu se uskuteční komentované prohlídky na řadě opavských památek a zajímavých míst. Po celý den nabídne nejen historické centrum města poznání, ale i kulturu a zábavu, která se letos ponese v rytmu 1. republiky.

Opava se již šestnáctým rokem zapojuje do programu Dnů evropského dědictví. Pro zájemce budou v sobotu 8. září ve stanovených časech připraveny komentované prohlídky například kostela sv. Hedviky, Městského koupaliště, muzejních zahrad či Městského hřbitova.

Slezské zemské muzeum připravilo komentované prohlídky Historické výstavní budovy a také procházku muzejními zahradami nejen pro dospělé. Pro děti bude připravena speciální hravá prohlídka muzejních soch Historické výstavní budovy a také v zahradách Paláce Razumovských. Vydáte-li se do Beskyd na Ostravici, navštivte Srub Petra Bezruče, který muzeum spravuje, a výstavu Bezruč a turistika. Akce je pořádána ve spolupráci s Klubem českých turistů, který během tohoto víkendu pořádá již 60. ročník Bezručova výplazu na Lysou horu.

Opavská kulturní organizace zve na komentované prohlídky jedinečné výstavy Svět opavských kaváren s autorkou textů Jaromírou Knapíkovou. „Téma prvorepublikových kaváren oživí také venkovní prostory sadů Svobody, kde na svém původním místě opět na jeden den ožije Philippova kavárna, a sady tak opět provoní vůně kávy i dobová atmosféra,“ uvedla vedoucí Turistického informačního centra Opava Eva Týlová.

Spolek Za Opavu připravuje workshop zaměřený na stavitelství a architekturu, kdy si děti i dospělí budou moci vytvořit své vlastní stavby z lego stavebnic. V prostorách Rybího trhu pak bude připravena proměna veřejného prostoru Pro(story) Opavy s workshopem.

„Také v letošním roce město Opava se spolkem Za Opavu uvede novou questingovou trasu – tématy budou opavská prvorepubliková architektura a stavby Otto Reichnera,“ doplnila Eva Týlová s tím, že questing je hra ve stylu hledačky – šipkované. Zájemci se vydají na cestu historickým centrem města Opavy s pracovním listem, hledají indicie a luští tajenku. Trasa je popsaná podle orientačních bodů i mapky. Pracovní listy budou od soboty 8. září a dále pak celoročně dostupné v Turistickém informačním centru a na webu města Opavy. „Snad nejvýznamnějším opavským dílem architekta Reichnera je Městské koupaliště, jehož architekturou a historií vás v tento den provede Petra Kaniová,“ připomněla vedoucí TIC.

Počet účastníků většiny vybraných komentovaných prohlídek je limitován. „Turistické informační centrum Opava proto bude od pondělka 3. září vydávat zdarma časové vstupenky na vybrané prohlídky,“ dodala na závěr Eva Týlová. Podrobný program je k dispozici v Turistickém informačním centru Opava a na webových stránkách města.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun