> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dny evropského dědictví v Opavě

vloženo: 04.09.2018           komentářů: 0

Dny evropského dědictví v Opavě nabídnou opět zajímavý program. V sobotu 8. září například znovu ožije Philippova kavárně v sadech Svobody!

Druhou zářijovou sobotu se uskuteční komentované prohlídky na řadě opavských památek a zajímavých míst. Po celý den nabídne nejen historické centrum města poznání, ale i kulturu a zábavu, která se letos ponese v rytmu 1. republiky.

Opava se již šestnáctým rokem zapojuje do programu Dnů evropského dědictví. Pro zájemce budou v sobotu 8. září ve stanovených časech připraveny komentované prohlídky například kostela sv. Hedviky, Městského koupaliště, muzejních zahrad či Městského hřbitova.

Slezské zemské muzeum připravilo komentované prohlídky Historické výstavní budovy a také procházku muzejními zahradami nejen pro dospělé. Pro děti bude připravena speciální hravá prohlídka muzejních soch Historické výstavní budovy a také v zahradách Paláce Razumovských. Vydáte-li se do Beskyd na Ostravici, navštivte Srub Petra Bezruče, který muzeum spravuje, a výstavu Bezruč a turistika. Akce je pořádána ve spolupráci s Klubem českých turistů, který během tohoto víkendu pořádá již 60. ročník Bezručova výplazu na Lysou horu.

Opavská kulturní organizace zve na komentované prohlídky jedinečné výstavy Svět opavských kaváren s autorkou textů Jaromírou Knapíkovou. „Téma prvorepublikových kaváren oživí také venkovní prostory sadů Svobody, kde na svém původním místě opět na jeden den ožije Philippova kavárna, a sady tak opět provoní vůně kávy i dobová atmosféra,“ uvedla vedoucí Turistického informačního centra Opava Eva Týlová.

Spolek Za Opavu připravuje workshop zaměřený na stavitelství a architekturu, kdy si děti i dospělí budou moci vytvořit své vlastní stavby z lego stavebnic. V prostorách Rybího trhu pak bude připravena proměna veřejného prostoru Pro(story) Opavy s workshopem.

„Také v letošním roce město Opava se spolkem Za Opavu uvede novou questingovou trasu – tématy budou opavská prvorepubliková architektura a stavby Otto Reichnera,“ doplnila Eva Týlová s tím, že questing je hra ve stylu hledačky – šipkované. Zájemci se vydají na cestu historickým centrem města Opavy s pracovním listem, hledají indicie a luští tajenku. Trasa je popsaná podle orientačních bodů i mapky. Pracovní listy budou od soboty 8. září a dále pak celoročně dostupné v Turistickém informačním centru a na webu města Opavy. „Snad nejvýznamnějším opavským dílem architekta Reichnera je Městské koupaliště, jehož architekturou a historií vás v tento den provede Petra Kaniová,“ připomněla vedoucí TIC.

Počet účastníků většiny vybraných komentovaných prohlídek je limitován. „Turistické informační centrum Opava proto bude od pondělka 3. září vydávat zdarma časové vstupenky na vybrané prohlídky,“ dodala na závěr Eva Týlová. Podrobný program je k dispozici v Turistickém informačním centru Opava a na webových stránkách města.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.