> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kříže, které letos opravil J.Hlubek

vloženo: 01.08.2018           komentářů: 0

Kříže, které letos opravil Josef Hlubek, jsou vysvěceny
Svěcení opraveného litinového kříže na hrobu prvního hlučínského kněze pochovaného v Hlučíně.Tři kříže, které letos v Hlučíně opravil hlučínský nestor Josef Hlubek i za pomoci restaurátora Tomáše Skalíka, vysvětil v neděli 29. července farář Martin Šmíd. Byla to poslední pobožnost, které se v Hlučíně ujal před svým odchodem na nové působiště v Polsku.

Kříž v Dlouhoveské ulici u budovy bývalé školy nechal vyrobit hlavní učitel školy v září roku 1872. Zhotovil ho stolař Chamrád. Krista namaloval hlučínský rodák, malíř Jan Bochenek. Děti ze školy, který byla v rpvozu od roku 1839 do roku 1972, se k němu chodily modlit vždy před vyučováním. Obnovy kříže se v minulosti ujala rodina Josefa Hlubka, nejprve jeho děd, poté teta a strýc. Znova kříž z modřínového dřeva vytěženého z vlastního lesa vyrobil Josef Hlubek v roce 2000. Vysvěcen byl 15. července 2000.
"Teď jsem kříž znova vybrousil a natřel. Původního plechového Krista, který už byl několikrát přemalovaný a ve špatném stavu, jsem nahradil novým, plastovým, zakoupeným v Polsku," prozradil Josef Hlubek.
Další dva kříže, s jejichž renovací pomáhal Tomáš Skalík, se nachází na městském hřbitově. Historicky cenný litinový kříž je u hrobu prvního hlučísnkého kněze Kašpara Borsutzkeho, který v Hlučíně působil od roku 1787. Hlučínským farářem byl 39 let. Zemřel 3. dubna 1838 a byl pochován na hřbitově u kostela sv. Markéty. Na kříž Josefa Hlubka upozornila rodačka z Hlučína Eva Procházková z Ostravy - Poruby, která má v Hlučíně pochované rodiče.
Tím psoledním opraveným je monumentální, centrální kříž, který je dominantou hlučínského hřbitova. Lidé k němu chodí zapalovat svíce za všechny mrtvé poté, co navštíví hroby svých blízkých. Kříž na hřbitově stojí od roku 1906.
"Moc děkujeme panu Hlubkovi zato, jak pečuje o drobné sakrální památky v Hlučíně. Tři kříže, které letos opravil, nejsou jeho prvním počinem. A jak ho známe, určitě nejsou ani poslední," řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.
"Kříže se světí i opravují všude. Ale pan Hlubek jich za poslední roky opravil už pět, což je opravdu výjimečný počin," doplnil farář Martin Šmíd, který pobožnost vysvěcení doplnil o modlitbu. K tomu zazpívala hlučínská schola.

autor: Ivana Gračková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun