> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kříže, které letos opravil J.Hlubek

vloženo: 01.08.2018           komentářů: 0

Kříže, které letos opravil Josef Hlubek, jsou vysvěceny
Svěcení opraveného litinového kříže na hrobu prvního hlučínského kněze pochovaného v Hlučíně.Tři kříže, které letos v Hlučíně opravil hlučínský nestor Josef Hlubek i za pomoci restaurátora Tomáše Skalíka, vysvětil v neděli 29. července farář Martin Šmíd. Byla to poslední pobožnost, které se v Hlučíně ujal před svým odchodem na nové působiště v Polsku.

Kříž v Dlouhoveské ulici u budovy bývalé školy nechal vyrobit hlavní učitel školy v září roku 1872. Zhotovil ho stolař Chamrád. Krista namaloval hlučínský rodák, malíř Jan Bochenek. Děti ze školy, který byla v rpvozu od roku 1839 do roku 1972, se k němu chodily modlit vždy před vyučováním. Obnovy kříže se v minulosti ujala rodina Josefa Hlubka, nejprve jeho děd, poté teta a strýc. Znova kříž z modřínového dřeva vytěženého z vlastního lesa vyrobil Josef Hlubek v roce 2000. Vysvěcen byl 15. července 2000.
"Teď jsem kříž znova vybrousil a natřel. Původního plechového Krista, který už byl několikrát přemalovaný a ve špatném stavu, jsem nahradil novým, plastovým, zakoupeným v Polsku," prozradil Josef Hlubek.
Další dva kříže, s jejichž renovací pomáhal Tomáš Skalík, se nachází na městském hřbitově. Historicky cenný litinový kříž je u hrobu prvního hlučísnkého kněze Kašpara Borsutzkeho, který v Hlučíně působil od roku 1787. Hlučínským farářem byl 39 let. Zemřel 3. dubna 1838 a byl pochován na hřbitově u kostela sv. Markéty. Na kříž Josefa Hlubka upozornila rodačka z Hlučína Eva Procházková z Ostravy - Poruby, která má v Hlučíně pochované rodiče.
Tím psoledním opraveným je monumentální, centrální kříž, který je dominantou hlučínského hřbitova. Lidé k němu chodí zapalovat svíce za všechny mrtvé poté, co navštíví hroby svých blízkých. Kříž na hřbitově stojí od roku 1906.
"Moc děkujeme panu Hlubkovi zato, jak pečuje o drobné sakrální památky v Hlučíně. Tři kříže, které letos opravil, nejsou jeho prvním počinem. A jak ho známe, určitě nejsou ani poslední," řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.
"Kříže se světí i opravují všude. Ale pan Hlubek jich za poslední roky opravil už pět, což je opravdu výjimečný počin," doplnil farář Martin Šmíd, který pobožnost vysvěcení doplnil o modlitbu. K tomu zazpívala hlučínská schola.

autor: Ivana Gračková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.