> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kříže, které letos opravil J.Hlubek

vloženo: 01.08.2018           komentářů: 0

Kříže, které letos opravil Josef Hlubek, jsou vysvěceny
Svěcení opraveného litinového kříže na hrobu prvního hlučínského kněze pochovaného v Hlučíně.Tři kříže, které letos v Hlučíně opravil hlučínský nestor Josef Hlubek i za pomoci restaurátora Tomáše Skalíka, vysvětil v neděli 29. července farář Martin Šmíd. Byla to poslední pobožnost, které se v Hlučíně ujal před svým odchodem na nové působiště v Polsku.

Kříž v Dlouhoveské ulici u budovy bývalé školy nechal vyrobit hlavní učitel školy v září roku 1872. Zhotovil ho stolař Chamrád. Krista namaloval hlučínský rodák, malíř Jan Bochenek. Děti ze školy, který byla v rpvozu od roku 1839 do roku 1972, se k němu chodily modlit vždy před vyučováním. Obnovy kříže se v minulosti ujala rodina Josefa Hlubka, nejprve jeho děd, poté teta a strýc. Znova kříž z modřínového dřeva vytěženého z vlastního lesa vyrobil Josef Hlubek v roce 2000. Vysvěcen byl 15. července 2000.
"Teď jsem kříž znova vybrousil a natřel. Původního plechového Krista, který už byl několikrát přemalovaný a ve špatném stavu, jsem nahradil novým, plastovým, zakoupeným v Polsku," prozradil Josef Hlubek.
Další dva kříže, s jejichž renovací pomáhal Tomáš Skalík, se nachází na městském hřbitově. Historicky cenný litinový kříž je u hrobu prvního hlučísnkého kněze Kašpara Borsutzkeho, který v Hlučíně působil od roku 1787. Hlučínským farářem byl 39 let. Zemřel 3. dubna 1838 a byl pochován na hřbitově u kostela sv. Markéty. Na kříž Josefa Hlubka upozornila rodačka z Hlučína Eva Procházková z Ostravy - Poruby, která má v Hlučíně pochované rodiče.
Tím psoledním opraveným je monumentální, centrální kříž, který je dominantou hlučínského hřbitova. Lidé k němu chodí zapalovat svíce za všechny mrtvé poté, co navštíví hroby svých blízkých. Kříž na hřbitově stojí od roku 1906.
"Moc děkujeme panu Hlubkovi zato, jak pečuje o drobné sakrální památky v Hlučíně. Tři kříže, které letos opravil, nejsou jeho prvním počinem. A jak ho známe, určitě nejsou ani poslední," řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.
"Kříže se světí i opravují všude. Ale pan Hlubek jich za poslední roky opravil už pět, což je opravdu výjimečný počin," doplnil farář Martin Šmíd, který pobožnost vysvěcení doplnil o modlitbu. K tomu zazpívala hlučínská schola.

autor: Ivana Gračková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.