> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nevšední prázdniny opavských dětí

vloženo: 23.07.2018           komentářů: 0

Jana Černá, Andrea Otáhalová a Petr Kubík, děti zaměstnanců společnosti ARAKO (dceřiná společnost ruské korporace pro atomovou energii Rosatom), společně s dalšími dětmi z Česka, Ruska, Irska a Spojených arabských emirátů prožily výjimečný prázdninový týden. Ve dnech 14. až 21. července se zúčastnili 1. Mezinárodní letní kosmické školy Vesmír nás spojuje, během níž proběhlo i přímé spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Vyvrcholením letní školy, která proběhla v Liberci, se stalo přímé spojení s ruskými kosmonauty na Mezinárodní vesmírné stanici Olegem Artěmjevem a Sergejem Prokopjevem, které zajistila ruská korporace pro vesmírnou činnost ROSKOSMOS. V pátek 20. července odpovídali formou videokonference na otázky účastníků tábora. Jednu z devíti otázek, na které vyšel čas během spojení trvajícího 23 minut a 2 vteřiny, položila Andrea Otáhalová. Zeptala se kosmonautů, jak jim utíká čas ve vesmíru.

Sergej Prokopjev jí odpověděl: „Ve vesmíru a na Zemi běží čas stejně, ale vše závisí na rychlosti kosmické lodi vzhledem k Zemi. Pokud bychom letěli v kosmické lodi rychlostí blízkou rychlosti světla, dva dny na palubě lodi by odpovídaly bezmála století na Zemi. Rychlost ISS je hodně vzdálená rychlosti světla, dosahuje 8 km/s, což znamená, že za tisíc dní bude kosmonaut žít asi o 2 až 3 vteřiny v budoucnosti.“

Svou otázku kosmonautovi mohli položit i ostatní účastníci tábora, a to během časově méně omezené besedy s kosmonautem Sergejem Avdějevem, který do roku 2005 držel světový rekord v délce pobytu ve vesmíru (747 dnů).

Dopolední program byl ve znamení vzdělávacích a tvůrčích workshopů. Petr Kubík se věnoval stavbě modelů raket a v teoretické části s vyučujícím podrobně rozebrali, jak rakety létají, jak se vyrábí motorky pro modely, jak raketu zbrzdit, aby se nerozbila při dopadu na zem, a pravidla soutěží v raketovém modelářství. Jejich workshop byl zakončen mezinárodní soutěží v pouštění modelů raket pod vedením mnohonásobného mistra světa v raketovém modelářství Vladimira Meňšikova.

Petr Kubík k tomu uvádí: „Workshop se mi líbil a teď si stavím modely i doma. Program byl celkově různorodý a zajímavý, líbilo se mi, že jsme jezdili na různá místa a poznali od každého něco. Na besedě s kosmonautem Avdějevem oceňuji, že jsme měli dost času a prostoru se zeptat na cokoliv. Příští rok bych jel určitě znovu.“
Jana Černá s Andreou Otáhalovou vyráběly indikátor stavu beztíže, který používají kosmonauti k tomu, aby zjistili, kdy na jejich pohyby nebude mít vliv zemská gravitace.
Andrea Otáhalová o táboře říká: „Na táboře se mi velmi líbilo, protože byl netradiční. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o vesmíru, letech do kosmu a životě kosmonautů. Dokonce jsme měli možnost se s jedním z nich osobně setkat. Na táboře jsme si mohli vybrat z několika workshopů, já jsem si vybrala kosmický design, kde jsme vyráběli indikátory stavu beztíže. Kromě toho, jsem si procvičila i své znalosti ruštiny. Největším zážitkem bylo samozřejmě online spojení s vesmírnou stanicí a rozhovor s kosmonautem Sergejem Avdějevem.“

Zbývající část programu byla vyplněna poznáváním liberecké přírody a památek a sportovními aktivitami. Děti se vypravily k Mumlavským vodopádům, dobyly Ještěd, poznaly historii hradu Grabštejn a seznámili se s různými fyzikálními jevy v science centru iQLANDIA.

Škola probíhala v rámci česko-ruské soutěže Vesmír nás spojuje, která je organizována za podpory státní korporace pro kosmickou činnost ROSKOSMOS a pod záštitou českého prezidenta Miloše Zemana a ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského.

Organizátoři letní školy Společně do vesmíru a soutěže Vesmír nás spojuje jsou Rusko-česká smíšená obchodní komora, agentura Essential Communication s.r.o., vědeckovýzumná organizace RISKSAT a Mezinárodní asociace účastníků vesmírných činností MAKD.

Generálním partnerem těchto akcí je společnost UNIS a.s. Partnery jsou společnosti PBS Group a.s., Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky (ALV), společnost SUPRA Praha s.r.o., Česká kosmická kancelář, Ruské středisko vědy a kultury v České republice, České centrum – Český dům v Moskvě, Česká mincovna, týdeník Pražský telegraf a zpravodajský web Novinky.cz.

autor: Zuzana Sommerová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.