> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Novinky ve vydávání občanek

vloženo: 27.06.2018           komentářů: 0

Novinky ve vydávání občanek, cestovních pasů a řidičáků

Několik novinek přináší novely zákona v souvislosti s vydáváním řidičských a občanských průkazů, ale i cestovních dokladů. Všechny začnou platit od 1. července.

Občanské průkazy a pasy

Všechny nově vydané občanské průkazy budou mít kontaktní elektronický čip, který slouží k elektronické identifikaci držitele občanského průkazu při komunikaci s informačními systémy veřejné správy. „Občan se může sám rozhodnout, zda si čip při převzetí dokladu aktivuje nebo tak může učinit i později. Aktivovaný čip pak umožní využívání občanského průkazu při vzdálené autentizaci držitele a k přístupu k identifikačním údajům držitele uloženým v kontaktním elektronickém čipu,“ uvedla vedoucí oddělení evidence obyvatel Karolína Skřontová. Dosud byly občanky s čipem vydávány pouze na požádání za poplatek 500 korun. Nyní budou čipy ve všech a zdarma. Dosavadní občanské průkazy bez čipu zůstávají v platnosti. Nebude prováděna hromadná výměna dokladů.

Další důležitou novinkou bude možnost požádání o vydání občanky a pasu ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů. „Požádat bude možné u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo u Ministerstva vnitra,“ doplnila Karolína Skřontová s tím, že vyzvednout vyhotovené doklady ve zkrácené lhůtě do 24 hodin však bude možné pouze u ministerstva.

V případě, že občanský průkaz ztratíte, nebo vám bude ukraden, zničen, tak již nepočítejte s tím, že dostanete náhradní s měsíční platností. Občanka bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc bude vydávána nově pouze z důvodu volebního práva. V ostatních případech si musíte nový občanský průkaz nechat bezodkladně vyřídit.

V souvislosti s výše uvedenými novinkami došlo také ke změnám poplatků. Jejich ak­tuální podobu najdete na webových stránkách města a také na webu Ministerstva vnitra.

Při vyřizování dokladu budete mít možnost uvedení telefonního čísla nebo e-mailu, na který vám přijde informace o vyhotovení dokladu.

Řidičské průkazy

Nejdůležitější novinkou u řidičských průkazů je, že vydání řidičáku nebo jeho výměna bude možná od 1. července na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. „Jakýkoliv úřad také bude nově vyřizovat záležitosti týkající se průkazů profesní způsobilosti a paměťových karet řidičů do tachografů,“ poznamenal vedoucí oddělení dopravně správních agend Martin Černý, který doplnil, že úřady místně příslušné trvalému bydlišti budou ale i nadále řešit odebírání řidičských průkazů a pozastavovaní jejich platnosti.

Jistě příjemnou změnou je fakt, že již nebude nutné přikládat papírovou fotografii. Nově bude pořízena přímo na úřadě nebo získána z registru veřejné správy. „Pouze pro vydání mezinárodního řidičského průkazu bude muset žadatel přinést vlastní papírovou fotografii,“ upozornil Martin Černý.

Dochází rovněž k úpravě poplatků. Za vydání řidičského průkazu zaplatíte 200 korun. Za řidičák vyřízený v kratší lhůtě pak řidiči zaplatí 700 korun, za mezinárodní řidičský průkaz 50 korun.

autor: Anna Kůsová Sotolářová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun