> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Novinky ve vydávání občanek

vloženo: 27.06.2018           komentářů: 0

Novinky ve vydávání občanek, cestovních pasů a řidičáků

Několik novinek přináší novely zákona v souvislosti s vydáváním řidičských a občanských průkazů, ale i cestovních dokladů. Všechny začnou platit od 1. července.

Občanské průkazy a pasy

Všechny nově vydané občanské průkazy budou mít kontaktní elektronický čip, který slouží k elektronické identifikaci držitele občanského průkazu při komunikaci s informačními systémy veřejné správy. „Občan se může sám rozhodnout, zda si čip při převzetí dokladu aktivuje nebo tak může učinit i později. Aktivovaný čip pak umožní využívání občanského průkazu při vzdálené autentizaci držitele a k přístupu k identifikačním údajům držitele uloženým v kontaktním elektronickém čipu,“ uvedla vedoucí oddělení evidence obyvatel Karolína Skřontová. Dosud byly občanky s čipem vydávány pouze na požádání za poplatek 500 korun. Nyní budou čipy ve všech a zdarma. Dosavadní občanské průkazy bez čipu zůstávají v platnosti. Nebude prováděna hromadná výměna dokladů.

Další důležitou novinkou bude možnost požádání o vydání občanky a pasu ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů. „Požádat bude možné u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo u Ministerstva vnitra,“ doplnila Karolína Skřontová s tím, že vyzvednout vyhotovené doklady ve zkrácené lhůtě do 24 hodin však bude možné pouze u ministerstva.

V případě, že občanský průkaz ztratíte, nebo vám bude ukraden, zničen, tak již nepočítejte s tím, že dostanete náhradní s měsíční platností. Občanka bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc bude vydávána nově pouze z důvodu volebního práva. V ostatních případech si musíte nový občanský průkaz nechat bezodkladně vyřídit.

V souvislosti s výše uvedenými novinkami došlo také ke změnám poplatků. Jejich ak­tuální podobu najdete na webových stránkách města a také na webu Ministerstva vnitra.

Při vyřizování dokladu budete mít možnost uvedení telefonního čísla nebo e-mailu, na který vám přijde informace o vyhotovení dokladu.

Řidičské průkazy

Nejdůležitější novinkou u řidičských průkazů je, že vydání řidičáku nebo jeho výměna bude možná od 1. července na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. „Jakýkoliv úřad také bude nově vyřizovat záležitosti týkající se průkazů profesní způsobilosti a paměťových karet řidičů do tachografů,“ poznamenal vedoucí oddělení dopravně správních agend Martin Černý, který doplnil, že úřady místně příslušné trvalému bydlišti budou ale i nadále řešit odebírání řidičských průkazů a pozastavovaní jejich platnosti.

Jistě příjemnou změnou je fakt, že již nebude nutné přikládat papírovou fotografii. Nově bude pořízena přímo na úřadě nebo získána z registru veřejné správy. „Pouze pro vydání mezinárodního řidičského průkazu bude muset žadatel přinést vlastní papírovou fotografii,“ upozornil Martin Černý.

Dochází rovněž k úpravě poplatků. Za vydání řidičského průkazu zaplatíte 200 korun. Za řidičák vyřízený v kratší lhůtě pak řidiči zaplatí 700 korun, za mezinárodní řidičský průkaz 50 korun.

autor: Anna Kůsová Sotolářová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.