> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Novinky ve vydávání občanek

vloženo: 27.06.2018           komentářů: 0

Novinky ve vydávání občanek, cestovních pasů a řidičáků

Několik novinek přináší novely zákona v souvislosti s vydáváním řidičských a občanských průkazů, ale i cestovních dokladů. Všechny začnou platit od 1. července.

Občanské průkazy a pasy

Všechny nově vydané občanské průkazy budou mít kontaktní elektronický čip, který slouží k elektronické identifikaci držitele občanského průkazu při komunikaci s informačními systémy veřejné správy. „Občan se může sám rozhodnout, zda si čip při převzetí dokladu aktivuje nebo tak může učinit i později. Aktivovaný čip pak umožní využívání občanského průkazu při vzdálené autentizaci držitele a k přístupu k identifikačním údajům držitele uloženým v kontaktním elektronickém čipu,“ uvedla vedoucí oddělení evidence obyvatel Karolína Skřontová. Dosud byly občanky s čipem vydávány pouze na požádání za poplatek 500 korun. Nyní budou čipy ve všech a zdarma. Dosavadní občanské průkazy bez čipu zůstávají v platnosti. Nebude prováděna hromadná výměna dokladů.

Další důležitou novinkou bude možnost požádání o vydání občanky a pasu ve zkrácené lhůtě, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů. „Požádat bude možné u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo u Ministerstva vnitra,“ doplnila Karolína Skřontová s tím, že vyzvednout vyhotovené doklady ve zkrácené lhůtě do 24 hodin však bude možné pouze u ministerstva.

V případě, že občanský průkaz ztratíte, nebo vám bude ukraden, zničen, tak již nepočítejte s tím, že dostanete náhradní s měsíční platností. Občanka bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc bude vydávána nově pouze z důvodu volebního práva. V ostatních případech si musíte nový občanský průkaz nechat bezodkladně vyřídit.

V souvislosti s výše uvedenými novinkami došlo také ke změnám poplatků. Jejich ak­tuální podobu najdete na webových stránkách města a také na webu Ministerstva vnitra.

Při vyřizování dokladu budete mít možnost uvedení telefonního čísla nebo e-mailu, na který vám přijde informace o vyhotovení dokladu.

Řidičské průkazy

Nejdůležitější novinkou u řidičských průkazů je, že vydání řidičáku nebo jeho výměna bude možná od 1. července na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. „Jakýkoliv úřad také bude nově vyřizovat záležitosti týkající se průkazů profesní způsobilosti a paměťových karet řidičů do tachografů,“ poznamenal vedoucí oddělení dopravně správních agend Martin Černý, který doplnil, že úřady místně příslušné trvalému bydlišti budou ale i nadále řešit odebírání řidičských průkazů a pozastavovaní jejich platnosti.

Jistě příjemnou změnou je fakt, že již nebude nutné přikládat papírovou fotografii. Nově bude pořízena přímo na úřadě nebo získána z registru veřejné správy. „Pouze pro vydání mezinárodního řidičského průkazu bude muset žadatel přinést vlastní papírovou fotografii,“ upozornil Martin Černý.

Dochází rovněž k úpravě poplatků. Za vydání řidičského průkazu zaplatíte 200 korun. Za řidičák vyřízený v kratší lhůtě pak řidiči zaplatí 700 korun, za mezinárodní řidičský průkaz 50 korun.

autor: Anna Kůsová Sotolářová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.