> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Opavané opět svěří své zdraví

vloženo: 25.06.2018           komentářů: 0

Opavané opět svěří své zdraví studentům Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě
Ošetřovatelské dny prevence jsou již tradiční červnovou událostí, kterou pro veřejnost v Opavě připravuje Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Letošní jubilejní desátý ročník se uskuteční ve dnech 27. a 28. června na Horním náměstí. Dvoudenní program osloví všechny věkové skupiny.

V samém centru Opavy se ve středu 27. června 2018 v 9:00 hodin objeví zase po roce velký stan. Pro širokou veřejnost bude připravený pestrý program. Návštěvníci si mohou bezplatně změřit krevní tlak, pulz, vyhodnotit BMI, nechat si zjistit krevní skupinu nebo hodnoty glykémie. Pod dohledem pedagogů studenti seznámí návštěvníky s prevencí nádorových, kardiovaskulárních onemocnění apod. „Všem zájemcům bude umožněn také pohled takříkajíc z druhé strany. Na vlastní kůži si vyzkouší jízdu na invalidním vozíku a vedení nevidomého člověka v městském prostředí, nebo za použití pomůcek pro seniory odhalí nástrahy, které sebou přináší stáří,“ prozradila k chystanému programu Mgr. Martina Vaculíková z Oddělení informací Fakulty veřejných politik v Opavě. Lidé si budou moci dále vyzkoušet postup při nácviku kardiopulmonální resuscitace na dětech i dospělých. Letos poprvé si účastníci mohou nechat změřit množství tělesného tuku či vody v těle, nebo vyzkoušet jízdu a funkce elektrického invalidního vozíku. Součástí akce bude i prevence závislostí. K dispozici bude možnost vcítit se do kůže opilého člověka prostřednictví opileckých brýlí a vyzkoušet si například orientaci v terénu z pohledu opilého člověka.

„Jelikož se program pro děti v minulých letech velmi osvědčil, bude celá jedna polovina stanu vyhrazena zástupům malých návštěvníků z mateřských a základních škol. Studenti Fakulty veřejných politik v Opavě seznámí školáky s prevencí úrazů v dětském věku, naučí je ošetřit zranění nebo poskytnout první pomoc,“ doplnila Vaculíková. Součástí programu budou také preventivní aktivity zaměřené na oblast silniční dopravy. Jednotlivé ukázky budou rozděleny do soutěžních stanovišť a ty nejšikovnější děti budou po jejich absolvování odměněny drobným dárkem.

Většina lidí podceňuje rizikové faktory životního stylu, nesnaží se předcházet nemocem a nedostatečně pečuje o své zdraví. V současné době lidské zdraví ohrožují takzvané civilizační choroby, mezi které například patří kardiovaskulární onemocnění, nádorová onemocnění, cukrovka nebo obezita a s ní související riziko infarktu. Většině hrozeb se přitom dá úspěšně předejít dodržováním zásad zdravého životního stylu. Organizátoři vzkazují - nepodceňujte své zdraví, včasná prevence nebolí.

autor: Mgr. Daniel Martínek

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.