> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Opavané opět svěří své zdraví

vloženo: 25.06.2018           komentářů: 0

Opavané opět svěří své zdraví studentům Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě
Ošetřovatelské dny prevence jsou již tradiční červnovou událostí, kterou pro veřejnost v Opavě připravuje Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Letošní jubilejní desátý ročník se uskuteční ve dnech 27. a 28. června na Horním náměstí. Dvoudenní program osloví všechny věkové skupiny.

V samém centru Opavy se ve středu 27. června 2018 v 9:00 hodin objeví zase po roce velký stan. Pro širokou veřejnost bude připravený pestrý program. Návštěvníci si mohou bezplatně změřit krevní tlak, pulz, vyhodnotit BMI, nechat si zjistit krevní skupinu nebo hodnoty glykémie. Pod dohledem pedagogů studenti seznámí návštěvníky s prevencí nádorových, kardiovaskulárních onemocnění apod. „Všem zájemcům bude umožněn také pohled takříkajíc z druhé strany. Na vlastní kůži si vyzkouší jízdu na invalidním vozíku a vedení nevidomého člověka v městském prostředí, nebo za použití pomůcek pro seniory odhalí nástrahy, které sebou přináší stáří,“ prozradila k chystanému programu Mgr. Martina Vaculíková z Oddělení informací Fakulty veřejných politik v Opavě. Lidé si budou moci dále vyzkoušet postup při nácviku kardiopulmonální resuscitace na dětech i dospělých. Letos poprvé si účastníci mohou nechat změřit množství tělesného tuku či vody v těle, nebo vyzkoušet jízdu a funkce elektrického invalidního vozíku. Součástí akce bude i prevence závislostí. K dispozici bude možnost vcítit se do kůže opilého člověka prostřednictví opileckých brýlí a vyzkoušet si například orientaci v terénu z pohledu opilého člověka.

„Jelikož se program pro děti v minulých letech velmi osvědčil, bude celá jedna polovina stanu vyhrazena zástupům malých návštěvníků z mateřských a základních škol. Studenti Fakulty veřejných politik v Opavě seznámí školáky s prevencí úrazů v dětském věku, naučí je ošetřit zranění nebo poskytnout první pomoc,“ doplnila Vaculíková. Součástí programu budou také preventivní aktivity zaměřené na oblast silniční dopravy. Jednotlivé ukázky budou rozděleny do soutěžních stanovišť a ty nejšikovnější děti budou po jejich absolvování odměněny drobným dárkem.

Většina lidí podceňuje rizikové faktory životního stylu, nesnaží se předcházet nemocem a nedostatečně pečuje o své zdraví. V současné době lidské zdraví ohrožují takzvané civilizační choroby, mezi které například patří kardiovaskulární onemocnění, nádorová onemocnění, cukrovka nebo obezita a s ní související riziko infarktu. Většině hrozeb se přitom dá úspěšně předejít dodržováním zásad zdravého životního stylu. Organizátoři vzkazují - nepodceňujte své zdraví, včasná prevence nebolí.

autor: Mgr. Daniel Martínek

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.