> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zámek získá dotaci

vloženo: 21.06.2018           komentářů: 0

Zámek získá dotaci ve výši více jak 3 milióny na opravu střechy a stropní fresky v zámecké kapli.

Datum konání: 19. 6. 2018 - 31. 7. 2018 začátek od 11:56

Barokní perlou Slezska je právem nazýván náš zámek, součástí kterého je také překrásná kaple. Ta byla postavena dříve než-li samotný zámek v té podobě, v jaké ho znáte. Podle doložených písemných zpráv byla vystavěna již v první polovině 17. stol. Kaple je zasvěcena archandělu Michaelovi a je překlenuta vysokou kopulí nesenou pilíři. Autorství stropní fresky je připisováno Františku Řehoři Ignáci Ecksteinovi a představuje výjev Nanebevzetí Panny Marie s Nejsvětější Trojicí s postavami církevních otců, řeholníků, andělů a s alegorickými výjevy čtyř světadílů. Divákovi se tak doslova otevírá nebe. Překvapivě nebyla tato malba poškozena zničujícím požárem zámku v roce 1937 a v šedesátých letech minulého století byla restaurována. Bohužel, vlhkost a špatný stav střechy zámecké kaple v současné době způsobují podmáčení díla, praskliny po celé ploše fresky a hlavně opadávání části malby. O vytvoření restaurátorského záměru jsme požádali akad. mal. Romanu Balcarovou, která má s restaurátorstvím výmaleb sakrálních staveb velké zkušenosti. Byl tedy vypracován jakýsi popis prací, které musejí neprodleně nastat. Dříve je však zapotřebí opravit střešní krytinu zámecké kaple, přes kterou dlouhodobě vlhkost proniká. Oprava střechy byla vyčíslena na 1.970.000 Kč a restaurátorské práce zámecké kaple na 5.060.000 Kč. Pochopitelně tyto částky přesahující dohromady 7 mil. korun několikanásobně převyšují naše finanční možnosti. Na opravu střechy jsme tedy požádali o finanční dotaci Ministerstvo kultury a získali jsme, v rámci tzv. Havarijního programu, maximum – 400.000 Kč. Moravskoslezský kraj nám z programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí přispěje částkou 500.000 Kč. A ta nejlepší zpráva nakonec. Díky individuální dotaci, o kterou jsme požádali také Moravskoslezský kraj, jsme získali na opravu fresky částku 2.310.000 Kč a jedná se o jednu z nejvyšších individuálních finančních dotací, kterou Moravskoslezský kraj v letošním roce udělil. Chtěla bych upřímně poděkovat všem, kteří se různou měrou na tomto úspěchu podíleli,a to především všem členům Výboru pro kulturu a památky MSK, panu Mgr. Lukáši Curylovi, paní starostce Mgr. Monice Brzeskové a zastupiteli Martinu Schwarzovi. S opravou střechy začneme v nejbližších týdnech a koncem letošního roku zahájíme práce i na stropní fresce.

autor: Zámek, Kravaře

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.