> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zámek získá dotaci

vloženo: 21.06.2018           komentářů: 0

Zámek získá dotaci ve výši více jak 3 milióny na opravu střechy a stropní fresky v zámecké kapli.

Datum konání: 19. 6. 2018 - 31. 7. 2018 začátek od 11:56

Barokní perlou Slezska je právem nazýván náš zámek, součástí kterého je také překrásná kaple. Ta byla postavena dříve než-li samotný zámek v té podobě, v jaké ho znáte. Podle doložených písemných zpráv byla vystavěna již v první polovině 17. stol. Kaple je zasvěcena archandělu Michaelovi a je překlenuta vysokou kopulí nesenou pilíři. Autorství stropní fresky je připisováno Františku Řehoři Ignáci Ecksteinovi a představuje výjev Nanebevzetí Panny Marie s Nejsvětější Trojicí s postavami církevních otců, řeholníků, andělů a s alegorickými výjevy čtyř světadílů. Divákovi se tak doslova otevírá nebe. Překvapivě nebyla tato malba poškozena zničujícím požárem zámku v roce 1937 a v šedesátých letech minulého století byla restaurována. Bohužel, vlhkost a špatný stav střechy zámecké kaple v současné době způsobují podmáčení díla, praskliny po celé ploše fresky a hlavně opadávání části malby. O vytvoření restaurátorského záměru jsme požádali akad. mal. Romanu Balcarovou, která má s restaurátorstvím výmaleb sakrálních staveb velké zkušenosti. Byl tedy vypracován jakýsi popis prací, které musejí neprodleně nastat. Dříve je však zapotřebí opravit střešní krytinu zámecké kaple, přes kterou dlouhodobě vlhkost proniká. Oprava střechy byla vyčíslena na 1.970.000 Kč a restaurátorské práce zámecké kaple na 5.060.000 Kč. Pochopitelně tyto částky přesahující dohromady 7 mil. korun několikanásobně převyšují naše finanční možnosti. Na opravu střechy jsme tedy požádali o finanční dotaci Ministerstvo kultury a získali jsme, v rámci tzv. Havarijního programu, maximum – 400.000 Kč. Moravskoslezský kraj nám z programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí přispěje částkou 500.000 Kč. A ta nejlepší zpráva nakonec. Díky individuální dotaci, o kterou jsme požádali také Moravskoslezský kraj, jsme získali na opravu fresky částku 2.310.000 Kč a jedná se o jednu z nejvyšších individuálních finančních dotací, kterou Moravskoslezský kraj v letošním roce udělil. Chtěla bych upřímně poděkovat všem, kteří se různou měrou na tomto úspěchu podíleli,a to především všem členům Výboru pro kulturu a památky MSK, panu Mgr. Lukáši Curylovi, paní starostce Mgr. Monice Brzeskové a zastupiteli Martinu Schwarzovi. S opravou střechy začneme v nejbližších týdnech a koncem letošního roku zahájíme práce i na stropní fresce.

autor: Zámek, Kravaře

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.