> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Oslavy dne dárců krve se vydařily

vloženo: 15.06.2018           komentářů: 0


Dvoudenní oslavy světového dne dárců krve ve Slezské nemocnici v Opavě se vydařily. Na hematologicko-transfuzní oddělení dorazilo 100 dárců krve. Těm čekání na odběr zpestřili umělci z divadelní společnosti GAFA. V pátek oslavy podpořila Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna. Ta dárcům zdarma nabídla měření na speciálních přístrojích.
Ve Slezské nemocnici se oslavy světového dne dárců krve, které připadají na čtvrtek 14. června, protáhly. „Je to významný den, který slavíme každý rok. Letos nám přišlo líto, že by se dárci, kteří chodí pravidelně darovat krev v pátek, mohli cítit smutně, že pro ně žádný program není. Proto jsme se rozhodli oslavy protáhnout a zpříjemnit čekání i našim pátečním dárcům,“ řekl primář oddělení Lukáš Stejskal.
Příchozím se počínání umělců z divadelní společnosti GAFA líbilo. „Četli nám poezii, hráli a zpívali, promítali filmy. Dokonce i losovali tombolu o drobné dárky, které si sami sehnali od sponzorů. Bylo to nečekané zpestření odběru,“ pochvalovala si oslavu světového dne dárců krve Eliška Mučková.
Manažer Luděk Hanel dostal za 40. odběr krve speciální dárek. Stejně tak stavbyvedoucí Radim Wolf. Ten přišel darovat plazmu. „Plazmu daruji od svých osmnácti let a mám za sebou přes sto odběrů plazmy. Oslavy mě příjemně překvapily a za dárek děkuji,“ nechal se slyšet Radim Wolf.
V pátek se o hudební kulisu při čekání na odběr postarali studenti Mendelova gymnázia v Opavě. Dárci si navíc mohli změřit na speciálních přístrojích své tělesné proporce. „Novinkou bylo měření kvality dechu, tedy respirační aktivity plic,“ uvedla Simona Kudlíková z Hematologicko-transfuzního oddělení SN v Opavě.
Primář hematologicko-transfuzního oddělení má z oslav krásný pocit. „Krev pro naše pacienty skutečně potřebujeme, takže velký dík patří všem dárcům, kteří k nám přišli v rámci oslav, případně se chystají přijít kdykoliv jindy. Zvláštní poděkování si zaslouží partneři našich oslav světového dne dárců krve. To konkrétně divadelní společnost GAFA, studenti Mendelova gymnázia a Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna,“ poděkoval primář oddělení hematologicko-transfuzního oddělení SN v Opavě Lukáš Stejskal.


FOTO oslavy světového dne dárců krve 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7: Oslavy světového dne dárců krve ve Slezské nemocnici v Opavě. Foto: SN v Opavě

autor: Jiří Krušina

přidat komentář            zobrazit komentáře







  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.