> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Směrová studie silnice I/56

vloženo: 28.04.2018           komentářů: 0

Směrová studie silnice I/56 se bude dělat ještě letos

Směrová studie pro silnici I/56 mezi Ostravou a Opavou se začne dělat ve druhé polovině letošního roku. Výsledky by mohly být v první polovině roku 2019. Studie musí odpovědět na otázku, zda je kvůli počtu projíždějících aut nutné a potřebné budování její přeložky, po které Hlučínsko volá už několik let. Starostům z Hlučínska to ve čtvrtek 26. dubna sdělil ministr dopravy Dan Ťok, který Hlučínsko nečekaně navštívil v úterý 24. dubna, kdy v Ostravě zasedala vláda.
Starostové obcí Hlučínska, kteří už roky usilují o vybudování přeložky silnice I/56, na jednání vlády vystoupili se svým prohlášením a dosáhli tak konečně alespoň částečného pokroku.
„Na zasedání vlády jsme přišli připraveni, vyzbrojeni nejen argumenty, ale také transparentem, kdybychom se nedostali ke slovu. Ale hned na začátku jednání se nám podařilo předat premiérovi Andreji Babišovi i ministru dopravy Danu Ťokovi naše prohlášení a vysvětlit svá stanoviska, proč považujeme vybudování obchvatu za nezbytné,“ řekl starosta Hlučína Pavel Paschek.
Ministr Ťok se poté rozhodl vyslyšet důraznou žádost a neplánovaně vyrazil v doprovodu místních starostů přímo na místo, aby se osobně seznámil s neutěšenou dopravní situací.
„Ukázali jsme panu ministrovi už dnes přetížený most přes Odru, který spojuje Přívoz a Petřkovice, protože v tomto směru je to jediné spojení z Ostravy na celé Hlučínsko. Po otevření chystaného outletového centra tady navíc hrozí velmi reálné riziko kolapsu dopravy. Nemluvě o tom, že pro cesty na Hlučínsko neexistují žádné alternativy, snad jen poněkud absurdní cestování přes Polsko, které mnozí řidiči využívají už teď,“ uvedl starosta Dolního Benešova Martin Štefek.
Poté starostové ministra seznámili s nejkritičtějšími úseky v Hlučíně, v Dolním Benešově i v Kravařích. „Litovali jsme jen toho, že se nám nepodařilo chytit tu pravou dopravní špičku, kdy se na výjezdu z Ostravy nebo naopak z Hlučína stojí dlouhé minuty v kolonách. Přesto věříme, že se nám podařilo pana ministra přesvědčit o nutnosti stavby přeložky. Ministr slíbil, že ministerstvo připraví směrovou studii, která by měla jasně určit, zda je přeložka zapotřebí. My víme, že ano, a jsme přesvědčeni, že to studie potvrdí,“ doplnila starostka Kravař Monika Brzesková.
„Upozornili jsme ale ministra, že i nadále budeme jako starostové podporovat symbolickou blokádu dopravy silnice I/56, kterou občanská iniciativa naplánovala do Dolního Benešova na 17. května. To aby náhodou nezůstalo jen u slibů,“ konstatoval starosta Štefek.
„Města se v posledních letech potýkají s obrovským nárůstem osobní, ale i nákladní dopravy. Chápu všechny starosty a občany volající o pomoc v podobě obchvatů. Postupně je skrze nové dálnice nebo silnice I. třídy stavíme. Stejně jako v případě dalších míst, tak i na Hlučínsku musíme nejdříve zadat studii a podle výsledků můžeme teprve připravit samotný záměr budoucí stavby. Ještě letos tento průzkum zadáme, aby určil trasování silnice v oblasti Hlučína a návrhy možných řešení,“ řekl ministra Ťok.

Starostům Hlučínska zaslal dopis k Iniciativě I/56 náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka. Zde je jeho znění:

V Ostravě dne 25. dubna 2018

Vážená paní starostko, vážení páni starostové,

vážím si nasazení, s jakým usilujete o zahájení stavby přeložky silnice I/56 včetně vaší účasti na včerejším setkání s vládou České republiky. Jsem rád, že se vám podařilo přesvědčit ministra dopravy Dana Ťoka k návštěvě Hlučínska, takže se osobně seznámil s nepříznivou dopravní situací přímo na místě. Jak jistě víte, krátce po nástupu do funkce náměstka hejtmana pro dopravu jsem i na základě vašeho popudu nechal přepracovat variantu přeložky I/56 ze čtyřproudové na dvouproudovou, protože původní návrh by nepochybně neprošel základním ekonomickým zhodnocením. Jsem přesvědčen, že nová varianta má větší šanci na úspěch. Líbí se mi nový návrh projektanta, který počítá s možnostmi využít v maximální možné míře úseky stávající silnice, což sníží předpokládané náklady na stavbu, a také stavět přeložku po etapách, jimiž budou obchvaty jednotlivých, nejvíce zatížených měst a obcí. Takto zpracovaný projekt jsme už "převázaný červenou mašlí" předali Ředitelství silnic a dálnic s požadavkem, aby stavbu co nejdříve zařadili do svých plánů. Protože mě původně také nemile překvapilo vyjádření ministra dopravy Ťoka, že s přípravou přeložky silnice I/56 se musí čekat až na vyhodnocení stavu dopravy po dokončení I/11, potěšil mě včerejší ministrův postoj a jeho rozhodnutí co nejdříve zahájit směrovou studii. To by mohl být další nezbytný krok v přípravě stavby. Netuším, zda studie prokáže takovou hustotu dopravy mezi Ostravou a Opavou po silnici I/56, že si zaslouží zbudování přeložky. Jsem ale přesvědčen, že pokud doprava místní obyvatele neúnosně zatěžuje, není podstatné, zda auta jezdí opravdu mezi těmito dvěma městy. Protože i pokud jde o dopravu z místních obcí, měla by rozhodnout čísla vypovídající o celkové hustotě provozu. Moravskoslezský kraj si jako jediný v republice vymínil účast svých zástupců na pravidelných kontrolních dnech všech dopravních staveb v regionu minimálně jednou za čtvrt roku. Mohu vám slíbit, že vaše úsilí podpořím a při těchto kontrolních dnech se budu na přípravu přeložky I/56 pravidelně dotazovat.

Jakub Unucka
náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

Foto:Starostové Hlučínska byli na zasedání vlády v Ostravě s transparentem.

autor: Ivana Gračková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.