> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Spícího muže zachránil při požáru

vloženo: 20.02.2018           komentářů: 0

Spícího muže zachránil při požáru spuštěný hlásič, sousedé a hasiči

Díky duchapřítomnosti sousedů a rychlému zásahů hasičů vyvázl na konci minulého týdne z požáru v bytě v obci Chuchelná (okres Opava) bez následků na zdraví i majetku zhruba třicetiletý muž, kterého nejprve nedokázal vzbudit ani správně nainstalovaný a včas reagující hlásič požáru – na dým, vycházející z hořícího hrnce na elektrickém sporáku v kuchyni.

Pozorní sousedé z vedlejšího bytu uslyšeli alarm autonomní detekce a ihned klepali na dveře spícího muže, aby zjistili, co se děje, neboť měli tušení, že uživatel je doma. Událost současně nahlásili telefonicky na tísňovou linku hasičů. Jim tedy může spící muž poděkovat za svou záchranu.

Podruhé může spící muž poděkovat zasahujícím hasičům. Při jejich příjezdu vycházel z ventilace bytu kouř. Hasiči se nedostali dovnitř přes bytové dveře, protože byly zevnitř uzamčeny a klíč v zámku. Proto pomocí nastavovacího žebříku vstoupili do bytu přes okno.

V bytě v prvním patře obytného domu hořel hrnec s potravinami na zapnutém elektrickém sporáku. Hasiči jej ihned vypnuli a hrnec přenesli do dřezu. Byt byl zakouřen „pouze“ světlým dýmem v důsledku pálení potravin v hrnci, ale detektor na něj velmi rychle zareagoval.

V bytě hasiči našli spícího muže, který skončil po probuzení a překvapení nenadálou návštěvou v neobvyklých oděvech ve vozidle ZZS MSK. Vyvázl naštěstí bez vážnější újmy na zdraví. Mohl se tak vrátit domů a pokračovat ve spánku, ale už bez nebezpečného vaření.

Nákup a správná instalace hlásiče požáru před nějakou dobou byla pro našeho „spáče“ správným rozhodnutím – jak pro jeho záchranu a uchování zdraví, tak i pro uchránění majetku v jeho bytě a v sousedních bytech. Pokud by muž vhodný detektor neměl, mohlo „potichoučku“ dojít k rozšíření požáru na celý byt i dům a zplodiny hoření mohly přitom způsobit vážná zranění, možná i smrt spícího muže.

Autonomní hlásič kouře - na fotografii - je ze zmíněného bytu v Chuchelné.

autor: por. Mgr. Petr Kůdela

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

15.11.2017

Dopravní nehoda podnapilé cyklistky
Dopravní nehoda podnapilé cyklistky v Opavě-Kylešovicích Těsně před sedmou hodinou podvečerní 15. listopadu letošního roku jela po ulici Na Dolní hrázi v Opavě, městské části Kylešovice místní 47letá žena na svém jízdním kole, přičemž na rovném úseku cyklostezky nezvládla řízení a upadla na zem. Na místo byli přivoláni policisté i osádka sanitního vozidla s lékařským personálem. Odborné měření dechovými zkouškami prokázalo, že cyklistka je pod vlivem alkoholu, kdy jí byly naměřeny hodnoty okolo 1,5 promile alkoholu v dechu.

15.11.2017

Dopravní nehoda dvou osobních automobilů
V době kolem půl čtvrté odpoledne 15. listopadu tohoto roku řídil 45letý muž z Hlučína osobní motorové vozidlo tovární značky Opel Zafira po ulici Celní v Hlučíně, a to ve směru jízdy od obce Děhylov do centra města, přičemž se plně nevěnoval řízení (mikro spánek), na rovném úseku silnice přejel do levého jízdního pruhu a čelně se střetl s protijedoucím osobním motorovým vozidlem tovární značky Škoda Octavia, jenž řídila 45letá žena z Opavska. Při dopravní nehodě došlo k blíže nespecifikovanému zranění řidiče i řidičky a rovněž byli zraněni další spolucestující v automobilu Škoda, a to 69letá žena a dvě děti ve věku 9 a 12 let.

15.11.2017

Dopravní nehoda nákladního automobilu
Dopravní nehoda nákladního automobilu a osobního vlaku u obce Otice-Rybníčky Chvíli po jedné hodině odpolední 15. listopadu 2017 došlo na nechráněném železničním přejezdu v katastru obce Otice, část Rybníčky k dopravní nehodě mezi nákladním motorovým vozidlem a osobním vlakem, ve kterém se přepravovalo 15 cestujících.

13.11.2017

Vloupání do stavebních unimobuněk
Vloupání do stavebních unimobuněk mezi Opavou a městskou částí Malé Hoštice Doposud neznámý pachatel se ze dne 13. na 14. listopadu tohoto roku dopustil na poli v prostoru staveniště silnice mezi Opavou, městskou částí Kateřinky a Opavou, městskou částí Malé Hoštice přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci tím, že se vloupal do dvou stavebních unimobuněk

11.11.2017

Úmyslné poškození střechy
Úmyslné poškození střechy i skleněných částí rodinného domu v obci Štěpánkovice V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Kravařích zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu poškození cizí věci, kterého se dopustil doposud neznámý pachatel nebo pachatelé tím, že v průběhu podzimních měsíců letošního roku několikráte úmyslně poškodil či poškodili zařízení na jednom z rodinných domů v obci Štěpánkovice. Jedná se minimálně o pět událostí, ke kterým docházelo vždy v podvečerních hodinách od 11. září do 13. listopadu 2017