> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Spícího muže zachránil při požáru

vloženo: 20.02.2018           komentářů: 0

Spícího muže zachránil při požáru spuštěný hlásič, sousedé a hasiči

Díky duchapřítomnosti sousedů a rychlému zásahů hasičů vyvázl na konci minulého týdne z požáru v bytě v obci Chuchelná (okres Opava) bez následků na zdraví i majetku zhruba třicetiletý muž, kterého nejprve nedokázal vzbudit ani správně nainstalovaný a včas reagující hlásič požáru – na dým, vycházející z hořícího hrnce na elektrickém sporáku v kuchyni.

Pozorní sousedé z vedlejšího bytu uslyšeli alarm autonomní detekce a ihned klepali na dveře spícího muže, aby zjistili, co se děje, neboť měli tušení, že uživatel je doma. Událost současně nahlásili telefonicky na tísňovou linku hasičů. Jim tedy může spící muž poděkovat za svou záchranu.

Podruhé může spící muž poděkovat zasahujícím hasičům. Při jejich příjezdu vycházel z ventilace bytu kouř. Hasiči se nedostali dovnitř přes bytové dveře, protože byly zevnitř uzamčeny a klíč v zámku. Proto pomocí nastavovacího žebříku vstoupili do bytu přes okno.

V bytě v prvním patře obytného domu hořel hrnec s potravinami na zapnutém elektrickém sporáku. Hasiči jej ihned vypnuli a hrnec přenesli do dřezu. Byt byl zakouřen „pouze“ světlým dýmem v důsledku pálení potravin v hrnci, ale detektor na něj velmi rychle zareagoval.

V bytě hasiči našli spícího muže, který skončil po probuzení a překvapení nenadálou návštěvou v neobvyklých oděvech ve vozidle ZZS MSK. Vyvázl naštěstí bez vážnější újmy na zdraví. Mohl se tak vrátit domů a pokračovat ve spánku, ale už bez nebezpečného vaření.

Nákup a správná instalace hlásiče požáru před nějakou dobou byla pro našeho „spáče“ správným rozhodnutím – jak pro jeho záchranu a uchování zdraví, tak i pro uchránění majetku v jeho bytě a v sousedních bytech. Pokud by muž vhodný detektor neměl, mohlo „potichoučku“ dojít k rozšíření požáru na celý byt i dům a zplodiny hoření mohly přitom způsobit vážná zranění, možná i smrt spícího muže.

Autonomní hlásič kouře - na fotografii - je ze zmíněného bytu v Chuchelné.

autor: por. Mgr. Petr Kůdela

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.