> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Spícího muže zachránil při požáru

vloženo: 20.02.2018           komentářů: 0

Spícího muže zachránil při požáru spuštěný hlásič, sousedé a hasiči

Díky duchapřítomnosti sousedů a rychlému zásahů hasičů vyvázl na konci minulého týdne z požáru v bytě v obci Chuchelná (okres Opava) bez následků na zdraví i majetku zhruba třicetiletý muž, kterého nejprve nedokázal vzbudit ani správně nainstalovaný a včas reagující hlásič požáru – na dým, vycházející z hořícího hrnce na elektrickém sporáku v kuchyni.

Pozorní sousedé z vedlejšího bytu uslyšeli alarm autonomní detekce a ihned klepali na dveře spícího muže, aby zjistili, co se děje, neboť měli tušení, že uživatel je doma. Událost současně nahlásili telefonicky na tísňovou linku hasičů. Jim tedy může spící muž poděkovat za svou záchranu.

Podruhé může spící muž poděkovat zasahujícím hasičům. Při jejich příjezdu vycházel z ventilace bytu kouř. Hasiči se nedostali dovnitř přes bytové dveře, protože byly zevnitř uzamčeny a klíč v zámku. Proto pomocí nastavovacího žebříku vstoupili do bytu přes okno.

V bytě v prvním patře obytného domu hořel hrnec s potravinami na zapnutém elektrickém sporáku. Hasiči jej ihned vypnuli a hrnec přenesli do dřezu. Byt byl zakouřen „pouze“ světlým dýmem v důsledku pálení potravin v hrnci, ale detektor na něj velmi rychle zareagoval.

V bytě hasiči našli spícího muže, který skončil po probuzení a překvapení nenadálou návštěvou v neobvyklých oděvech ve vozidle ZZS MSK. Vyvázl naštěstí bez vážnější újmy na zdraví. Mohl se tak vrátit domů a pokračovat ve spánku, ale už bez nebezpečného vaření.

Nákup a správná instalace hlásiče požáru před nějakou dobou byla pro našeho „spáče“ správným rozhodnutím – jak pro jeho záchranu a uchování zdraví, tak i pro uchránění majetku v jeho bytě a v sousedních bytech. Pokud by muž vhodný detektor neměl, mohlo „potichoučku“ dojít k rozšíření požáru na celý byt i dům a zplodiny hoření mohly přitom způsobit vážná zranění, možná i smrt spícího muže.

Autonomní hlásič kouře - na fotografii - je ze zmíněného bytu v Chuchelné.

autor: por. Mgr. Petr Kůdela

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

18.07.2018

Pod vlivem alkoholu havaroval
Ve středu 18. 7. 2018 v 14:45 hodin v Dolním Benešově na ulici Hlučínská řídil 55letý muž vozidlo Renault a při průjezdu levotočivou zatáčkou vyjel mimo komunikaci. Narazil do sloupu elektrického vedení, který úplně prorazil a vychýlil. Při řešení události policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, která byla s pozitivním výsledkem. V dechu mu bylo naměřeno přes 1,5 promile alkoholu. Muž se k požití alkoholu doznal, uvedl, že měl vypít půl litru vína.

17.07.2018

Při převlékání na zastávce
Přišel cyklista o kolo i věci Škodu kolem 70 tisíc korun způsobil prozatím neznámý pachatel 33letému cizinci, který se dne 17. 7. 2018 převlékal na zastávce autobusu u obce Dolní Životice část Hertice. Toho využil pachatel, který mu během několika málo minut odcizil u zastávky odstavené jízdní kolo zn. Cannondale super Six 2008 s batohem a uloženými věcmi (např. stan, oblečení, spacák a další).

13.07.2018

Odcizené nářadí chtěl prodat
Opavští policisté intenzivním prověřováním zjistili pachatele krádeže nářadí. Většinu odcizených věcí zajistili a vrátili majiteli. V těchto dnech sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření 31letému muži z přečinů porušování domovní svobody a krádeže. Protiprávního jednání se měl podezřelý dopustit tím, že v době od 12. do 13. 7. 2018 v Opavě

20.05.2018

Odcizené vozidlo bylo záhy nalezeno
Operační středisko městské policie se v neděli 20. 5. 2018 v dopoledních hodinách rozhodla kontaktovat 55letá místní žena, která zjistila, že jí bylo odcizeno osobní motorové vozidlo tovární značky Fiat, ve kterém měla klíče od bytu i doklady. Toto oznámení bylo následně předáno opavské státní policii i všem hlídkám MP. O něco málo později dotyčná volala znovu, protože se jí podařilo automobil nalézt o dvacet metrů dál, než ho původně hledala, jelikož zapomněla, kde ho včera zaparkovala.

20.05.2018

Podnapilý 24letý muž z Opavy ohrožoval
Na tísňovou linku Městské policie Opava bylo dne 20. května tohoto roku ve 02.15 hodin přijato oznámení, že na náměstí Slezského odboje někdo křičí a ruší noční klid. Po příjezdu hlídky MP se na výše uvedeném místě nacházelo několik procházejících osob, které se nedopouštěly žádného protiprávního jednání. Avšak při projíždění a kontrole ulice Olomoucká v Opavě si jeden ze strážníků u prodejny potravin všiml muže, který měl přes hlavu přetažené tričko a šel směrem k viaduktu. Jeho krok byla značně nejistý a bylo zjevné, že je pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky