> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Spícího muže zachránil při požáru

vloženo: 20.02.2018           komentářů: 0

Spícího muže zachránil při požáru spuštěný hlásič, sousedé a hasiči

Díky duchapřítomnosti sousedů a rychlému zásahů hasičů vyvázl na konci minulého týdne z požáru v bytě v obci Chuchelná (okres Opava) bez následků na zdraví i majetku zhruba třicetiletý muž, kterého nejprve nedokázal vzbudit ani správně nainstalovaný a včas reagující hlásič požáru – na dým, vycházející z hořícího hrnce na elektrickém sporáku v kuchyni.

Pozorní sousedé z vedlejšího bytu uslyšeli alarm autonomní detekce a ihned klepali na dveře spícího muže, aby zjistili, co se děje, neboť měli tušení, že uživatel je doma. Událost současně nahlásili telefonicky na tísňovou linku hasičů. Jim tedy může spící muž poděkovat za svou záchranu.

Podruhé může spící muž poděkovat zasahujícím hasičům. Při jejich příjezdu vycházel z ventilace bytu kouř. Hasiči se nedostali dovnitř přes bytové dveře, protože byly zevnitř uzamčeny a klíč v zámku. Proto pomocí nastavovacího žebříku vstoupili do bytu přes okno.

V bytě v prvním patře obytného domu hořel hrnec s potravinami na zapnutém elektrickém sporáku. Hasiči jej ihned vypnuli a hrnec přenesli do dřezu. Byt byl zakouřen „pouze“ světlým dýmem v důsledku pálení potravin v hrnci, ale detektor na něj velmi rychle zareagoval.

V bytě hasiči našli spícího muže, který skončil po probuzení a překvapení nenadálou návštěvou v neobvyklých oděvech ve vozidle ZZS MSK. Vyvázl naštěstí bez vážnější újmy na zdraví. Mohl se tak vrátit domů a pokračovat ve spánku, ale už bez nebezpečného vaření.

Nákup a správná instalace hlásiče požáru před nějakou dobou byla pro našeho „spáče“ správným rozhodnutím – jak pro jeho záchranu a uchování zdraví, tak i pro uchránění majetku v jeho bytě a v sousedních bytech. Pokud by muž vhodný detektor neměl, mohlo „potichoučku“ dojít k rozšíření požáru na celý byt i dům a zplodiny hoření mohly přitom způsobit vážná zranění, možná i smrt spícího muže.

Autonomní hlásič kouře - na fotografii - je ze zmíněného bytu v Chuchelné.

autor: por. Mgr. Petr Kůdela

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.