> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ve Vítkově na Opavsku začala oprava

vloženo: 23.12.2017           komentářů: 0

Ve Vítkově na Opavsku začala oprava historického kina z roku 1930
Vítkov - Ve Vítkově na Opavsku začala oprava historické budovy kina z roku 1930. Rekonstrukce za přibližně 35 milionů korun bude dokončena v říjnu příštího roku. Prvním filmem, který se bude v opraveném sále promítat, bude komedie Honza dědí mlýn, který parta amatérských nadšenců natáčela právě ve Vítkově a okolí. ČTK to dnes řekl starosta města Pavel Smolka.

Budova kina je už osm let uzavřena, především vinou špatného technického stavu. Opravy už začaly. "V současné době firma pracuje na výměně střešní krytiny. Práce v interiéru ještě nezačaly," řekl starosta. Dodal, že bude například kompletně vyměněna elektoinstalace, opravena bude fasáda a budou nová okna. Modernizována bude i promítací technologie. Rozšířeno bude podium. "Zvětšíme jej o téměř dva metry. Tak aby se v kině mohly konat i jiné kulturní akce," dodal starosta.

Stavba kina Panorama ve Vítkově byla zahájena v srpnu 1930 podle projektu Richarda Bronche z Ústí nad Labem. Do té doby se filmová představení ve Vítkově konala v sále hostince U veselého Tyroláka. Německý dobrodružný snímek Bílé peklo Piz Palü z roku 1929 byl první němý film promítaný při slavnostním otevření kina 22. ledna 1931. Aby bylo možno promítat i filmy mluvené, bylo ještě téhož roku v kině nainstalováno moderní audio zařízení.

Dřívější rekonstrukce kina se uskutečnily v letech 1958 a 1982. Od roku 1959 má kino neonovou reklamu s nápisem Panorama. V roce 2005 bylo kino rozhodnutím ministerstva kultury prohlášeno za kulturní památku.

autor: ČTK

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.