> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ve Vítkově na Opavsku začala oprava

vloženo: 23.12.2017           komentářů: 0

Ve Vítkově na Opavsku začala oprava historického kina z roku 1930
Vítkov - Ve Vítkově na Opavsku začala oprava historické budovy kina z roku 1930. Rekonstrukce za přibližně 35 milionů korun bude dokončena v říjnu příštího roku. Prvním filmem, který se bude v opraveném sále promítat, bude komedie Honza dědí mlýn, který parta amatérských nadšenců natáčela právě ve Vítkově a okolí. ČTK to dnes řekl starosta města Pavel Smolka.

Budova kina je už osm let uzavřena, především vinou špatného technického stavu. Opravy už začaly. "V současné době firma pracuje na výměně střešní krytiny. Práce v interiéru ještě nezačaly," řekl starosta. Dodal, že bude například kompletně vyměněna elektoinstalace, opravena bude fasáda a budou nová okna. Modernizována bude i promítací technologie. Rozšířeno bude podium. "Zvětšíme jej o téměř dva metry. Tak aby se v kině mohly konat i jiné kulturní akce," dodal starosta.

Stavba kina Panorama ve Vítkově byla zahájena v srpnu 1930 podle projektu Richarda Bronche z Ústí nad Labem. Do té doby se filmová představení ve Vítkově konala v sále hostince U veselého Tyroláka. Německý dobrodružný snímek Bílé peklo Piz Palü z roku 1929 byl první němý film promítaný při slavnostním otevření kina 22. ledna 1931. Aby bylo možno promítat i filmy mluvené, bylo ještě téhož roku v kině nainstalováno moderní audio zařízení.

Dřívější rekonstrukce kina se uskutečnily v letech 1958 a 1982. Od roku 1959 má kino neonovou reklamu s nápisem Panorama. V roce 2005 bylo kino rozhodnutím ministerstva kultury prohlášeno za kulturní památku.

autor: ČTK

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.