> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

V Opavě se bude hovořit o proměnách

vloženo: 20.11.2017           komentářů: 0


V Opavě se bude hovořit o proměnách současné dramaturgie
Oddělení audiovizuální tvorby pořádá 23. listopadu konferenci Proměny dramaturgie. Akce, kterou podpořilo Ministerstvo kultury, proběhne v aule Fakulty veřejných politik. Téma letošního ročníku zní: pedagogická východiska dramaturgie. Do Opavy tak přijedou špičkoví aktivní dramaturgové, kteří zároveň působí jako pedagogové na FAMU, JAMU, FAMO i VŠMU v Bratislavě.

Aktivní dramaturgové, kteří se konference zúčastní, nejen přispějí k reflexi a definování úkolů současných televizních, rozhlasových či filmových dramaturgů, ale také aby sdíleli svoji dobrou pedagogickou praxi a postupy, které při práci se studenty používají. „Nečekaný zájem oslovených řečníků o aktivní účast na konferenci mě velmi mile překvapil. Ze vstřícných reakcí kolegů dramaturgů-pedagogů z ostatních uměleckých škol, zaměřených na audiovizuální a dramatickou tvorbu, vyplývá, jak je potřeba o proměnách dramaturgie mluvit, reflektovat je, sdílet a zpřesňovat,“ míní členka organizačního týmu Irena Kocí, „Říká se, že psaní se nedá naučit. Jak je to ale s dramaturgií? V něčem podobně - řemeslné zákonitosti a struktury celků jsou – při své proměnlivosti – dané, pojmenované, a tedy naučitelné. Ale dobrý dramaturg je ještě něco víc než jen perfektní řemeslník... V čem ovšem jeho talent spočívá? Jak jej rozvíjet? Propojení mezi jednotlivými uměleckými školami, které mimo jiné nabídne i naše konference, může podle mě přinést nové možnosti i našim studentům – nové kontakty, nové horizonty.“

Auditorium se může těšit nejen na příspěvky dramaturgů-teoretiků, ale i na dramaturgy z praxe a také na zástupce Státního fondu kinematografie. Své příspěvky na konferenci mimo jiné představí takové osobnosti, jako jsou Marek Loskot, Miloslav Klíma, Jan Gogola st., Kamila Zlatušková či Ľudovít Labík. „Řeč bude o aktuální dramaturgické praxi, strategii dramaturgie, dramaturgii témat, dramaturgii veřejné služby, konkurenceschopnosti českého filmu, vyprávěcích strukturách a jejich proměnách, funkci dramaturgie nebo třeba o tvorbě dramaturgického plánu na vysokých uměleckých školách,“ upřesňuje vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Monika Horsáková. „Dramaturgie bylo pro mě vždy tajemné slovo. Co ten člověk asi dělá? Copak tam nestačí režisér a scenárista? Až jsem začal brát rozum o těchto věcech při práci v rozhlase, pochopil jsem význam té činnosti a začal si jí hluboce vážit. Není snad komplexnější profese ve scénických uměních než je právě dramaturg/dramaturgyně. Potřeba rozhleděnosti, obzíravosti, vzdělanosti, ale také schopnosti taktické komunikace s profesemi mnohem ješitnějšími,“ svěřuje se další z organizátorů Miroslav Zelinský.

Konference začíná v 9.00 hodin a je volně přístupná všem zájemcům.

autor: red

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.