> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Hra Křížem krážem staletími

vloženo: 30.09.2017           komentářů: 0


Hra Křížem krážem staletími pobaví a seznámí s historií Opavy

Publikováno: 07. 09. 2017, Aktualizováno: 07.09.2017

Hra Křížem krážem staletími pobaví a seznámí s historií Opavy


V rámci oslav letošních Dnů evropského dědictví v Opavě byla v září spuštěna hra – quest „Křížem krážem staletími“. Jedná se hru ve stylu hledačky – šipkované, kdy se zájemci s pracovním listem vydají na cestu historickým centrem města, hledají indicie a luští tajenku. „Trasa je popsaná orientačními body. Na určených místech plní hráči také zábavné úkoly a po odhalení tajenky na závěr najdou poklad,“ vysvětlila vedoucí Turistického informačního centra (TIC) Eva Týlová. Hra není omezena věkem, ale je určena především dětem ve věku od 6 do 13 let.

Pod vedením spolku Za Opavu vznikla také druhá trasa s názvem Trojbarevný svět, která seznamuje s místy a událostmi spojenými s vědecko-technickým pokrokem města. „Tuto trasu doporučujeme především pro děti starší 13 let. K vyluštění tajenky je potřeba mít základní matematické znalosti a také chytrý telefon, nápovědy se totiž skrývají v uvedených QR kódech,“ dodala Eva Týlová.

Pracovní listy jsou celoročně ke stažení na webu města. V papírové podobě jsou pak dostupné v TIC na Horním náměstí, kde si také účastníci hry mohou v otevírací době vyzvednout „závěrečný poklad“. Materiály budou také rozeslány do všech školských zařízení města Opavy a mohou tak sloužit jako součást výuky.

Realizační tým projektu: Šárka Bělastová (Základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči), Milan Freiberg (Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže), David Horný (Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže), Kateřina Pavlíčková (Slezské zemské muzeum),Kateřina Skalíková (Za Opavu, z. s.), Adam Šťastný (Za Opavu, z. s.), Eva Týlová (statutární město Opava). Projekt je realizován za podpory statutárního města Opavy a Ministerstva kultury ČR.


Víte, co je to Questing?

Quest neboli hledačka je cesta, zábava i poučení. Hra je obdobou známé šipkované, na jejímž konci může čekat poklad. Účastníci se vydají na cestu, na které hledají indicie a orientační body, orientují se v mapě a luští tajenku. Hledačky jsou tvořeny místními lidmi či organizacemi pro radost a zábavu, pro potěšení jich samých i návštěvníků daného místa.
Questing vznikl jako nástroj pro rozvoj místní komunity, pro poznávání místního dědictví a pro rozvoj místně zakotveného učení ve školách. Zároveň přináší poznání a radost.
Questing využívá zábavných forem k přenosům informací a tím upevňuje vztah k místu jeho účastníků, vzdělává je a napomáhá smysluplně a aktivně trávit volný čas.

Jak vznikly první dvě questingové trasy pro Opavu?

S nápadem přišla před rokem Kateřina Skalíková. Na základě shody byl připraven projekt na zpracování dvou pilotních questingových her pro Opavu. Vznikly dva pracovní týmy, jeden pod vedením Turistického informačního centra Opava a druhý pod vedením Adama Šťastného ze spolku Za Opavu. Cílem projektu je zvýšit zájem veřejnosti a kultivovat její hodnoty ke kulturnímu, technickému a přírodnímu dědictví ve městě Opavě. Zážitkové hry formou questingu jsou zaměřeny na 1) poznávání významných míst v historickém jádru města – historickou a moderní architekturu, veřejný prostor, přírodní zajímavosti a 2) poznávání míst a událostí spojených s vědecko-technickým pokrokem města.
Partneři zapojení do projektu:
Za Opavu z.s., Statutární město Opava, Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže, Nadační fond Nabla.

Kde a jak si můžete opavský questing zahrát?

Pracovní listy obou tras je možno vyzvednout v Turistickém informačním centru Opava, kde dostanete také další informace k pravidlům her.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.