> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dny evropského dědictví odstartují

vloženo: 25.08.2017           komentářů: 0

Dny evropského dědictví odstartují novou hru

Opava se již patnáctým rokem připojuje do programu Dnů evropského dědictví. Pro zájemce budou v sobotu 9. září ve stanovených časech připraveny komentované prohlídky například kostela sv. Vojtěcha, kaple sv. Kříže, kostela sv. Hedviky, Památníku Petra Bezruče či exkluzivní prohlídka rekonstruovaného Müllerova domu.

„Nebudou chybět také tematické vycházky městskými parky, za historií muzejních budov či po stopách zaniklého hřbitova na Rybím trhu. Pro děti ve věku od 9 do 15 let budou připraveny speciální prohlídky historické výstavní budovy Slezského zemského muzea nebo animační program Poznej opavské promenády u Obecního domu,“ uvedla k akci vedoucí turistického informačního centra Eva Týlová a dodala: „Pro širokou veřejnost pak bude přístupné pokračování velmi úspěšné outdoorové výstavy Opavská NEJ II., stejně jako Alžbětina zahrada, kde mohou nejen rodiny s dětmi prožít pohodový den s dílničkami, hřištěm i občerstvením.“

Spolek Za Opavu mimo jiné zve také na slavnostní otevření sdílené knihovny a semínkovny v přízemí Matičního domu a odpolední soubor přednášek zaměřených především na téma ochrany památek a životního prostředí.

Novinkou letošního roku je slavnostní spuštění hry - questingu „Křížem krážem staletími“. Jedná se hru ve stylu hledačky – šipkované. „Zájemci se vydají na cestu historickým centrem města Opavy s pracovním listem, budou hledat indicie a luštit tajenku. Trasa je popsaná podle orientačních bodů. Na jednotlivých místech budou účastníci hry plnit také zábavné úkoly, a až vyluští tajenku, najdou poklad. Hra není omezena věkem,“ přiblížila detaily Eva Týlová. Slavnostní otevření questingové trasy proběhne v sobotu 9. září v 9:30 hodin na Horním náměstí. Pracovní listy pak budou celoročně dostupné v Turistickém informačním centru, Slezském zemském muzeu i na webu města Opavy.

Počet účastníků většiny komentovaných prohlídek je limitován. Turistické informační centrum Opava proto bude od pondělka 4. září vydávat zdarma časové vstupenky na vybrané prohlídky. Podrobný program je k dispozici v Turistickém informačním centru Opava a na webových stránkách města.

autor: www.opava-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.