> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Boxy, které ohraničují a částečně

vloženo: 22.08.2017           komentářů: 0

Boxy, které ohraničují a částečně kryjí nádoby na odpad, přibudou letos v ulicích Požárnická, Generála Svobody za drogerií DM a v Dukelské. Město se snaží postupně je umístit všude, kde je v ulicích větší kumulace popelnic a boxy se tam hodí.
„Nádoby na separovaný odpad jsou v Hlučíně umístěny většinou podél komunikací před bytovými domy, před objekty občanské vybavenosti a podobně. Není to estetické, navíc se kolem popelnic často objevuje nepořádek. Proto postupně kolem takových hnízd s popelnicemi budujeme speciální boxy. Architekt města vytipoval lokality, které řešíme přednostně,“ uvedla pracovnice odboru investic Městského úřadu Hlučín Kateřina Buchtelová.
Vzhledem ke specifickým podmínkám a rozdílným požadovaným kapacitám na sběrné nádoby se musí každá lokalita řešit samostatně. Hrazení se vždy skládá z jednotlivých modulů o rozměrech 1,5 x 1,5 metru. Moduly jsou vyrobeny ze svařených ocelových profilů obdélníkového průřezu a vyplněné tahokovem, který nejde prolomit ani posprejovat. Povrchová úprava boxů je pozink.
„Výhodou modulů je snadná a levná výroba, opakovatelnost, možnost použití pro různá stanoviště. Velikost modulu vychází z rozměru sběrné nádoby na odpad a potřebného manipulačního prostoru. Jejich údržba je jednoduchá,“ informoval městský architekt Jan Richter.
Poloprůhledný tahokov zajišťuje zakrytí nevzhledných popelnic ve veřejném prostoru, ale zároveň umožňuje vizuální kontrolu, zda se okolo nádob nehromadí nepořádek.
„Tahokov slouží zároveň jako podpěra pro pnoucí rostliny, které můžou postupně obrůst celé ohrazení a přispět tak dalším kouskem zeleně do veřejného prostoru,“ dodal architekt Richter.
Boxy na popelnice už v Hlučíně máme do roku 2015 v ulicích Bochenkova, Svornosti u točny autobusů Rovniny, a Seiferta. V roce 2016 přibyl v ulici Dukelské. Vzhledem k různým modifikacím není cena jednotná, v roce 2015 za jejich instalaci město zaplatilo necelých 250 tisíc korun a v roce 2016 to bylo 90 tisíc korun. Letos by mělo na budování dalších boxů z rozpočtu vynaložit přes 300 tisíc korun.


autor: Ivana Gračková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.