> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Studenti Institutu tvůrčí fotografi

vloženo: 22.06.2017           komentářů: 0

Studenti Institutu tvůrčí fotografie představili své projekty na mezinárodním fotografickém festivalu OstravaPhoto 2017


OSTRAVA, OPAVA - V Ostravě právě pobíhá mezinárodní fotografický festival OstravaPhoto 2017 na téma Jinýma očima – mezi jistotou a nejistotou. Zahájen byl 15. června a potrvá až do konce měsíce. V rámci festivalu se představují takové osobnosti fotografie, jako například Libuše Jarcovjaková nebo Iren Stehli. Své místo zde našly i fotografie a práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Na festivalu vystoupí se svoji přednáškou také pedagog Institutu tvůrčí fotografie doc. Jiří Siostrzonek.

2017 06 ITF Ostrava 6Na druhém ročníku bienále mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto 2017 prezentují své práce 30 fotografů ze sedmi zemí. Mezi nimi jsou také studenti Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, konkrétně Anna Grzelewska, Ondřej Durczak a Oldřich Malachta. Festival kromě výstav fotografií nabízí rovněž tematické přednášky a besedy, v doprovodném programu pak workshopy, komentované prohlídky s autory, promítání, portfolio reviews nebo burzu.
Ve středu 28. června od 17 hodin přednese pedagog Institutu tvůrčí fotografie doc. Jiří Siostrzonek, v rámci doprovodného programu festivalu, přednášku na téma Subjektivní interpretace uměleckých projektů. Hovořit bude o problematice analýzy fotografií a různých přístupech k interpretaci fotografických souborů. Přednáška proběhne v prostorech Menzy na ulici Reální v Ostravě.

Polská doktorandka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Anna Grzelewska představila na festivalu svůj dlouhodobý dokumentární cyklus s názvem Julia Wannabe. V něm autorka velmi vnímavým způsobem sleduje strasti i radosti dospívání své dcery. Grzelewska poukazuje nejen na náročnost tohoto životního období člověka, ale zdůrazňuje také univerzálnost tématu. Fotograficky využívá nejčastěji portrétní fotografii, citlivě pracuje s barvami, využívá vhodně přirozené světlo. Vernisáž výstavy proběhla v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Tento reprezentativní prostor zapůsobil kromě diváků také na autorku, když řekla, že je to zatím nejhezčí galerie, v níž vystavovala. Výstavu s fotografkou připravila pedagožka Institutu tvůrčí fotografie Dita Pepe.

2017 06 ITF Ostrava 1Citlivý dokumentární přístup prostřednictvím barevné fotografie využívá také student čtvrtého ročníku Oldřich Malachta. Portréty, nalezená zátiší a přirozené prostředí ekologického aktivisty Martena ze zapadlé a ekonomicky nejhůře prosperující oblasti Jeseníků zachycuje Malachta už několik let. Přináší tak osobitou zprávu o volbě zcela alternativního způsobu života člověka, který se do osamělé části přírody přestěhoval z velkého města a panelového domu. Fotografie jsou k zhlédnutí v prázdném komerčním prostoru na ulici Tyršova 20 v Ostravě.

Oproti Grzelewske a Malachtovi volil rozdílný způsob prezentace svého projektu doktorand Ondřej Durczak, který v ostravské galerii Fiducia nevystavuje vlastní fotografie, ale jakési zlomky a útržky své teoretické diplomové práce, kterou vytvořil na Institutu tvůrčí fotografie. Osobitým způsobem představují spolu s kurátorkou této výstavy Ditou Pepe oficiální produkci fotografických publikací o Ostravsku, které vycházely mezi lety 1945 až 1989. Kromě 66 obálek knih, které se Durczakovi podařilo dohledat a několika desítek dvoustránek různých titulů napříč celým totalitním obdobím, má divák možnost přímo v galerii prolistovat si i původní fyzické publikace.

Mezi hlavní organizátorky festivalu patří Alexandra Bočková a Lucia Petrůjová. Druhá jmenovaná je studentkou čtvrtého ročníku Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Lucia Petrůjová již pracovala na prvním ročníku festivalu v roce 2015.

autor: http://inoviny.slu.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.