> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Studenti Institutu tvůrčí fotografi

vloženo: 22.06.2017           komentářů: 0

Studenti Institutu tvůrčí fotografie představili své projekty na mezinárodním fotografickém festivalu OstravaPhoto 2017


OSTRAVA, OPAVA - V Ostravě právě pobíhá mezinárodní fotografický festival OstravaPhoto 2017 na téma Jinýma očima – mezi jistotou a nejistotou. Zahájen byl 15. června a potrvá až do konce měsíce. V rámci festivalu se představují takové osobnosti fotografie, jako například Libuše Jarcovjaková nebo Iren Stehli. Své místo zde našly i fotografie a práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Na festivalu vystoupí se svoji přednáškou také pedagog Institutu tvůrčí fotografie doc. Jiří Siostrzonek.

2017 06 ITF Ostrava 6Na druhém ročníku bienále mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto 2017 prezentují své práce 30 fotografů ze sedmi zemí. Mezi nimi jsou také studenti Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, konkrétně Anna Grzelewska, Ondřej Durczak a Oldřich Malachta. Festival kromě výstav fotografií nabízí rovněž tematické přednášky a besedy, v doprovodném programu pak workshopy, komentované prohlídky s autory, promítání, portfolio reviews nebo burzu.
Ve středu 28. června od 17 hodin přednese pedagog Institutu tvůrčí fotografie doc. Jiří Siostrzonek, v rámci doprovodného programu festivalu, přednášku na téma Subjektivní interpretace uměleckých projektů. Hovořit bude o problematice analýzy fotografií a různých přístupech k interpretaci fotografických souborů. Přednáška proběhne v prostorech Menzy na ulici Reální v Ostravě.

Polská doktorandka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Anna Grzelewska představila na festivalu svůj dlouhodobý dokumentární cyklus s názvem Julia Wannabe. V něm autorka velmi vnímavým způsobem sleduje strasti i radosti dospívání své dcery. Grzelewska poukazuje nejen na náročnost tohoto životního období člověka, ale zdůrazňuje také univerzálnost tématu. Fotograficky využívá nejčastěji portrétní fotografii, citlivě pracuje s barvami, využívá vhodně přirozené světlo. Vernisáž výstavy proběhla v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Tento reprezentativní prostor zapůsobil kromě diváků také na autorku, když řekla, že je to zatím nejhezčí galerie, v níž vystavovala. Výstavu s fotografkou připravila pedagožka Institutu tvůrčí fotografie Dita Pepe.

2017 06 ITF Ostrava 1Citlivý dokumentární přístup prostřednictvím barevné fotografie využívá také student čtvrtého ročníku Oldřich Malachta. Portréty, nalezená zátiší a přirozené prostředí ekologického aktivisty Martena ze zapadlé a ekonomicky nejhůře prosperující oblasti Jeseníků zachycuje Malachta už několik let. Přináší tak osobitou zprávu o volbě zcela alternativního způsobu života člověka, který se do osamělé části přírody přestěhoval z velkého města a panelového domu. Fotografie jsou k zhlédnutí v prázdném komerčním prostoru na ulici Tyršova 20 v Ostravě.

Oproti Grzelewske a Malachtovi volil rozdílný způsob prezentace svého projektu doktorand Ondřej Durczak, který v ostravské galerii Fiducia nevystavuje vlastní fotografie, ale jakési zlomky a útržky své teoretické diplomové práce, kterou vytvořil na Institutu tvůrčí fotografie. Osobitým způsobem představují spolu s kurátorkou této výstavy Ditou Pepe oficiální produkci fotografických publikací o Ostravsku, které vycházely mezi lety 1945 až 1989. Kromě 66 obálek knih, které se Durczakovi podařilo dohledat a několika desítek dvoustránek různých titulů napříč celým totalitním obdobím, má divák možnost přímo v galerii prolistovat si i původní fyzické publikace.

Mezi hlavní organizátorky festivalu patří Alexandra Bočková a Lucia Petrůjová. Druhá jmenovaná je studentkou čtvrtého ročníku Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Lucia Petrůjová již pracovala na prvním ročníku festivalu v roce 2015.

autor: http://inoviny.slu.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun