> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Studenti Institutu tvůrčí fotografi

vloženo: 22.06.2017           komentářů: 0

Studenti Institutu tvůrčí fotografie představili své projekty na mezinárodním fotografickém festivalu OstravaPhoto 2017


OSTRAVA, OPAVA - V Ostravě právě pobíhá mezinárodní fotografický festival OstravaPhoto 2017 na téma Jinýma očima – mezi jistotou a nejistotou. Zahájen byl 15. června a potrvá až do konce měsíce. V rámci festivalu se představují takové osobnosti fotografie, jako například Libuše Jarcovjaková nebo Iren Stehli. Své místo zde našly i fotografie a práce studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Na festivalu vystoupí se svoji přednáškou také pedagog Institutu tvůrčí fotografie doc. Jiří Siostrzonek.

2017 06 ITF Ostrava 6Na druhém ročníku bienále mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto 2017 prezentují své práce 30 fotografů ze sedmi zemí. Mezi nimi jsou také studenti Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, konkrétně Anna Grzelewska, Ondřej Durczak a Oldřich Malachta. Festival kromě výstav fotografií nabízí rovněž tematické přednášky a besedy, v doprovodném programu pak workshopy, komentované prohlídky s autory, promítání, portfolio reviews nebo burzu.
Ve středu 28. června od 17 hodin přednese pedagog Institutu tvůrčí fotografie doc. Jiří Siostrzonek, v rámci doprovodného programu festivalu, přednášku na téma Subjektivní interpretace uměleckých projektů. Hovořit bude o problematice analýzy fotografií a různých přístupech k interpretaci fotografických souborů. Přednáška proběhne v prostorech Menzy na ulici Reální v Ostravě.

Polská doktorandka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Anna Grzelewska představila na festivalu svůj dlouhodobý dokumentární cyklus s názvem Julia Wannabe. V něm autorka velmi vnímavým způsobem sleduje strasti i radosti dospívání své dcery. Grzelewska poukazuje nejen na náročnost tohoto životního období člověka, ale zdůrazňuje také univerzálnost tématu. Fotograficky využívá nejčastěji portrétní fotografii, citlivě pracuje s barvami, využívá vhodně přirozené světlo. Vernisáž výstavy proběhla v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Tento reprezentativní prostor zapůsobil kromě diváků také na autorku, když řekla, že je to zatím nejhezčí galerie, v níž vystavovala. Výstavu s fotografkou připravila pedagožka Institutu tvůrčí fotografie Dita Pepe.

2017 06 ITF Ostrava 1Citlivý dokumentární přístup prostřednictvím barevné fotografie využívá také student čtvrtého ročníku Oldřich Malachta. Portréty, nalezená zátiší a přirozené prostředí ekologického aktivisty Martena ze zapadlé a ekonomicky nejhůře prosperující oblasti Jeseníků zachycuje Malachta už několik let. Přináší tak osobitou zprávu o volbě zcela alternativního způsobu života člověka, který se do osamělé části přírody přestěhoval z velkého města a panelového domu. Fotografie jsou k zhlédnutí v prázdném komerčním prostoru na ulici Tyršova 20 v Ostravě.

Oproti Grzelewske a Malachtovi volil rozdílný způsob prezentace svého projektu doktorand Ondřej Durczak, který v ostravské galerii Fiducia nevystavuje vlastní fotografie, ale jakési zlomky a útržky své teoretické diplomové práce, kterou vytvořil na Institutu tvůrčí fotografie. Osobitým způsobem představují spolu s kurátorkou této výstavy Ditou Pepe oficiální produkci fotografických publikací o Ostravsku, které vycházely mezi lety 1945 až 1989. Kromě 66 obálek knih, které se Durczakovi podařilo dohledat a několika desítek dvoustránek různých titulů napříč celým totalitním obdobím, má divák možnost přímo v galerii prolistovat si i původní fyzické publikace.

Mezi hlavní organizátorky festivalu patří Alexandra Bočková a Lucia Petrůjová. Druhá jmenovaná je studentkou čtvrtého ročníku Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Lucia Petrůjová již pracovala na prvním ročníku festivalu v roce 2015.

autor: http://inoviny.slu.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.