> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Proměny opavských promenádních

vloženo: 15.06.2017           komentářů: 0

Proměny opavských promenádních parků 1800–1945
Pořádá OKO - Opavská kulturní organizace

Kdy: v sobotu v 10:00–12:00

Kdo:OKO - Opavská kulturní organizace
Opavská kulturní organizace, Ostrožná 46, 746 01 Opava

Podrobnosti
komentovaná prohlídka
Provádí / Mgr. Petra Kaniová

Nutná rezervace na tel.:
+420 553 791 947 nebo +420 734 518 907

Jedním z mála opavských míst, které nedoznalo zásadních změn ve srovnání s předválečným obdobím, jsou opavské promenádní parky. Účel těchto parků se od prvotního záměru jejich zakladatele Johanna Josefa Schősslera nezměnil. Stále plní funkci místa příjemných procházek v těsné blízkosti centra města, poskytují prostor k zastavení a oddechu v dnešní uspěchané době. Obě světové války ani následná urbanistická proměna města nenarušily výraz a základní charakter parků, výrazně však ovlivnily konečnou podobu jejich sochařské výzdoby. S nucenou výměnou obyvatelstva po roce 1945 byly sochy německých osobností důsledně nahrazeny českými. Cílem nového lektorského programu z cyklu „Architektura staré Opavy“ je seznámit veřejnost s někdejšími památníky, sochařskými díly, fontánami a veřejnými i soukromými stavbami, jež spoluvytvářely prostor opavských promenádních parků. Pojďme objevovat tehdejší zadavatele a tvůrce, poodhalit „lesk i bídu“ vyhlášených kavárenských domů, blíže poznat vybrané stavby a jejich majitele a v neposlední řadě vypátrat např. nejstarší fontánu opavských parků.

Délka prohlídky 90-120 minut
Vstupné: 60/40/120 Kč
Vstupenku zakoupíte na recepci Obecního domu
Ke komentované prohlídce je zapůjčován tištěný průvodce proti vratné kauci 600Kč.

autor: Opavská kulturní organizace

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.