> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zbourat lázeňské budovy ?

vloženo: 09.06.2017           komentářů: 0

Zbourat lázeňské budovy a postavit nový hotel s tenisovou akademií. Takový je záměr nových majitelů lázní Jánské Koupele na Opavsku, kterými jsou od loňského roku tenista Tomáš Berdych a jeho obchodní partner Petr Lex. Před nedávnem požádali ministerstvo kultury, aby z areálu sejmulo památkovou ochranu. Záměr nových majitelů potvrdil starosta Starých Těchanovic i Národní památkový ústav v Ostravě. Nyní se na veřejnost dostává informace, že chtějí téměř celý zchátralý areál zbourat a postavit úplně nové budovy. Počítají jen se zachováním několika menších objektů.

Noví majitelé všechny otázky novinářů odbývají a nechtějí veřejnosti nic sdělovat. Informaci o jejich plánech ale nyní Právu potvrdili starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák (SNK) a ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula. Oba jsou již se záměrem nových vlastníků seznámeni. „Ministerstvo nás požádalo o stanovisko k žádosti nových vlastníků o sejmutí památkové ochrany a my na něm v současnosti pracujeme,“ potvrdil Michal Zezula.

Jak prozradil starosta Starých Těchanovic, noví majitelé zamýšlejí na místě chátrajících lázní vybudovat zcela nový rekreační areál „Chtějí tam postavit nový hotel a tenisovou akademii. Měl by to být úplně nový rekreační komplex. Se zachováním lázeňství se tam nepočítá, i když noví investoři chtějí obnovit a využít prameny minerální vody, které jsou stále aktivní,“ řekl starosta.

Dodal, že po několika desetiletích chátrání tak svitla naděje, že by se mohlo něco dít. „Různých záměrů a projektů tady v minulosti bylo už několik, ale tento projekt má hlavu a patu a noví majitelé na rekonstrukci zřejmě mají i peníze. Ovšem sami mi řekli, že hodně záleží na tom, zda bude sejmuta památková ochrana,“ řekl starosta.

Odborníkům se však plány na nové využití areálu nelíbí. Důvody památkové ochrany podle nich trvají i přes žalostný stav areálu. „V interiérech je velmi žádoucí zachovat zejména nejcennější části, například dřevěný strop hlavního sálu budovy František, dřevěné schodiště v bývalé správní budově a štukovou výzdobu v reprezentačních částech,“ řekl ředitel ostravského pracoviště NPÚ v Ostravě Michal Zezula.

Starosta ovšem tvrdí, že objekty už nikdo nezachrání a noví majitelé je chtějí srovnat se zemí. „Hlavní budova se zachránit asi nedá. Nebo možná dá, ale bylo by to ekonomicky tak náročné, že do toho nikdo nepůjde,“ řekl starosta.

Pro památkáře demolice budov nepřichází v úvahu a nelze očekávat, že s odejmutím památkové ochrany vydají souhlas. „Pokud bychom přistoupili na to, že památková ochrana by měla být sejmuta ze všech nemovitostí, o které se vlastníci nechtějí nebo nemohou starat, pak by se otevřela cesta k likvidaci nezanedbatelné části památkového fondu. Také výše nákladů na rekonstrukci nemůže být kritériem pro zachování památky a vlastníci navíc mají možnost čerpat dotace. Pro nás je tato záležitost zcela principiální,“ řekl Zezula, který areál navštívil naposledy letos v březnu a nemyslí si, že by se ještě nedal zachránit.

V této souvislosti připomněl třeba projekt záchrany Lázní Kyselka v západních Čechách, které byly také ve srovnatelně špatném stavu, a přesto se tam rozběhla jejich obnova. „Jestliže byl jiný vlastník v případě lázní Kyselka dotlačen k tomu, aby plnil své povinnosti vyplývající ze zákona, pak není možné v podobném případě umožnit likvidaci památky. Umím si ale představit vysokou míru tolerance k rekonstrukčním zásahům v zájmu dosažení přijatelného kompromisu. Ovšem varianta, která je nyní na stole, se rozhodně kompromisem nazvat nedá,“ dodal Zezula.

zdroj text: novinky.cz
zdroj foto: ceskatelevize.cz

autor: Martin [www.msstavby.cz]

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun