> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zbourat lázeňské budovy ?

vloženo: 09.06.2017           komentářů: 0

Zbourat lázeňské budovy a postavit nový hotel s tenisovou akademií. Takový je záměr nových majitelů lázní Jánské Koupele na Opavsku, kterými jsou od loňského roku tenista Tomáš Berdych a jeho obchodní partner Petr Lex. Před nedávnem požádali ministerstvo kultury, aby z areálu sejmulo památkovou ochranu. Záměr nových majitelů potvrdil starosta Starých Těchanovic i Národní památkový ústav v Ostravě. Nyní se na veřejnost dostává informace, že chtějí téměř celý zchátralý areál zbourat a postavit úplně nové budovy. Počítají jen se zachováním několika menších objektů.

Noví majitelé všechny otázky novinářů odbývají a nechtějí veřejnosti nic sdělovat. Informaci o jejich plánech ale nyní Právu potvrdili starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák (SNK) a ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula. Oba jsou již se záměrem nových vlastníků seznámeni. „Ministerstvo nás požádalo o stanovisko k žádosti nových vlastníků o sejmutí památkové ochrany a my na něm v současnosti pracujeme,“ potvrdil Michal Zezula.

Jak prozradil starosta Starých Těchanovic, noví majitelé zamýšlejí na místě chátrajících lázní vybudovat zcela nový rekreační areál „Chtějí tam postavit nový hotel a tenisovou akademii. Měl by to být úplně nový rekreační komplex. Se zachováním lázeňství se tam nepočítá, i když noví investoři chtějí obnovit a využít prameny minerální vody, které jsou stále aktivní,“ řekl starosta.

Dodal, že po několika desetiletích chátrání tak svitla naděje, že by se mohlo něco dít. „Různých záměrů a projektů tady v minulosti bylo už několik, ale tento projekt má hlavu a patu a noví majitelé na rekonstrukci zřejmě mají i peníze. Ovšem sami mi řekli, že hodně záleží na tom, zda bude sejmuta památková ochrana,“ řekl starosta.

Odborníkům se však plány na nové využití areálu nelíbí. Důvody památkové ochrany podle nich trvají i přes žalostný stav areálu. „V interiérech je velmi žádoucí zachovat zejména nejcennější části, například dřevěný strop hlavního sálu budovy František, dřevěné schodiště v bývalé správní budově a štukovou výzdobu v reprezentačních částech,“ řekl ředitel ostravského pracoviště NPÚ v Ostravě Michal Zezula.

Starosta ovšem tvrdí, že objekty už nikdo nezachrání a noví majitelé je chtějí srovnat se zemí. „Hlavní budova se zachránit asi nedá. Nebo možná dá, ale bylo by to ekonomicky tak náročné, že do toho nikdo nepůjde,“ řekl starosta.

Pro památkáře demolice budov nepřichází v úvahu a nelze očekávat, že s odejmutím památkové ochrany vydají souhlas. „Pokud bychom přistoupili na to, že památková ochrana by měla být sejmuta ze všech nemovitostí, o které se vlastníci nechtějí nebo nemohou starat, pak by se otevřela cesta k likvidaci nezanedbatelné části památkového fondu. Také výše nákladů na rekonstrukci nemůže být kritériem pro zachování památky a vlastníci navíc mají možnost čerpat dotace. Pro nás je tato záležitost zcela principiální,“ řekl Zezula, který areál navštívil naposledy letos v březnu a nemyslí si, že by se ještě nedal zachránit.

V této souvislosti připomněl třeba projekt záchrany Lázní Kyselka v západních Čechách, které byly také ve srovnatelně špatném stavu, a přesto se tam rozběhla jejich obnova. „Jestliže byl jiný vlastník v případě lázní Kyselka dotlačen k tomu, aby plnil své povinnosti vyplývající ze zákona, pak není možné v podobném případě umožnit likvidaci památky. Umím si ale představit vysokou míru tolerance k rekonstrukčním zásahům v zájmu dosažení přijatelného kompromisu. Ovšem varianta, která je nyní na stole, se rozhodně kompromisem nazvat nedá,“ dodal Zezula.

zdroj text: novinky.cz
zdroj foto: ceskatelevize.cz

autor: Martin [www.msstavby.cz]

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.