> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Záblesky času - Slezská muzejní noc

vloženo: 09.06.2017           komentářů: 0

OBECNÍ DŮM
Foyer zahájení 18:00–18:15 ve foyer OD, vystoupí Sbor Slezské univerzity
Terasa Obecního domu 18:00–23:00 rakouský polní lazaret, 19. století (ukázka vojenského ošetřovatelství, prohlídka historických palných zbraní)
Expozice 18:00–23:00 kostýmovaní průvodci (lékaři, fyzikové v prostoru stálé výstavy, osobnost Arnošta Rychlého v prostoru krátkodobých výstav). Aktuální výstava: Arnošt Rychlý. Hudební skladatel a jeho město
Galerie Obecního domu 18:00–23:00 Aktuální výstava: Kovárna Milostovice / Tisíc dvě stě padesát stupňů Celsia


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY
Nutná rezervace na tel.:
+420 553 791 947 nebo +420 734 518 907
Kostel sv. Vojtěcha v proměnách času 18:00–19:30, 20:00–21:30, 22:00–23:30
Přednáška s obrazovou prezentací pojedná čtyři tematické bloky vztahující se k objektu kostela sv. Vojtěcha: 1) Historie kostela v souvislostech 2) Výklad k Milostnému obrazu 3) Problematika zničení a obnovy kostela 1945–1947 4) Virtuální/obrazová prohlídka objektu. Dlouho připravovaný program je pořádán k 70. výročí obnovy a znovuotevření významného kostelního objektu.
Švédská kaple 19:00–20:30, 21:00–22:30
Za vlády synů Jiřího z Poděbrad, Viktorina a Jindřicha, na Opavsku zemi postihl mor. Snad i černá smrt přitáhla myšlenky mladých vévodů ke kapli sv. Kříže stojící od počátku 15. století na ratibořském předměstí. V ní za vlády Přemka Opavského vznikla obrazová výzdoba zachycující patnáct znamení přicházejícího konce světa, k níž Poděbradové připojili vlastní podobizny, dnes už bohužel dosti poznamenané zubem času. Epidemické onemocnění, proti němuž až do objevení antibiotik léčba prakticky neexistovala, zřejmě opět aktualizovalo myšlenky o konci lidské existence, jimiž se Přemek zaobíral během husitských válek. Komentovaná prohlídka objektu tzv. Švédské kaple návštěvníky tentokráte provede nejen dějinami objektu, ale dotkne se i otázky černé smrti ve středověkých dějinách.


DŮM UMĚNÍ
Svatyně snů 20:30 a 22:00
Audiovizuální taneční show, která Vás zavede do útrob kostela sv. Václava. Jsou okamžiky, kdy se smazávají hranice. Chvíle, kdy jsou si sny a realita tak blízko, že je téměř nemožné je od sebe odlišit. Přijměte pozvání na cestu mezi světy. Během dvou dnů vytvoří MOVE Dance Company spolu se zahraničními hosty Katarínou Rampáčkovou a Jakubem Píškem představení, reagující na prostory kostela sv.Václava. Jak je tento prostor ovlivní a jaká tajemství v něm odhalí, můžete spatřit pouze na vlastní oči. Projekce / hudební doprovod / současný tanec/.
Aktuální výstavy: Radek Andrle / Femme Fatale, Milan Pitlach / Londýnský deník, Arnošt Procházka ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě, výstava maturitních prací SŠPU

autor: http://oko-opava.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.