> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstavy v Domě umění v Opavě

vloženo: 21.05.2017           komentářů: 0

Kdy:21.květena 10:00 až 3.červena 18:00

Dům Umění Oko Opava
Pekařská 12, 74601 Opava

Podrobnosti
20. 5. – 25. 6. 2017
RADEK ANDRLE / FEMME FATALE
Výstava / atrium, ambit
Sochař Radek Andrle, žák Olbrama Zoubka a člen volného sdružení Umělecká beseda, představí v Opavě svá sochařská díla. Radek Andrle je fascinován koncepcí začátku života, což je evidentní především v jeho dřívější tvorbě. Jeho pozdější díla jsou inspirována krásou lidského těla, jak dokazují jeho série Femme Fatale připomínající svou podobou dávné venuše. Tyto velké postavy oblých a elegantních tvarů jsou výrazným artefaktem prostoru, v němž vzpřímeně stojí. I přesto, že mezi materiály, které používá, patří dřevo, kámen, železo a beton, tak díla působí velice intimním a konzistentním charakterem.

8. 6. v 17:00
Komentovaná prohlídka výstavy Femme Fatale
výstavou Vás provede její autor Radek Andrle


20. 5. – 2. 7. 2017
MILAN PITLACH / LONDÝNSKÝ DENÍK
Výstava / sloupová síň, 1. a 2. patro
Architekt a fotograf Milan Pitlach se narodil v Kroměříži v roce 1943. Po absolvování gymnázia v Opavě vystudoval Fakultu architektury Českého polytechnického institutu v Praze (dnešní ČVUT). Jako absolvent této školy byl poté zaměstnán v architektonickém ateliéru Delta, odkud byl v letech 1969 – 1970 přijat na stáž do Londýna, do kanceláře Yorke-Rosenberg-Mardall. V tomto jeho anglickém období vytvořil fotografickou sérii s názvem „Londýnský deník,“ která představuje výběr z osmi tisíc negativů. Jde o záznamy vlastní existence, které byly dány jeho věkem, jeho zálibami, charakterem jeho londýnských přátel, místem, kde bydlel, a dalším svědectvím o povaze jeho tehdejšího vidění. Z tohoto velkého počtu fotografií se však zachovalo pouze několik kontaktních otisků a snad sto zvětšenin, většinu materiálů totiž zabavila policie po jeho emigraci do Německa v roce 1981. Tato výstava v opavském Domě umění nám tento záznam představí, zavede nás do londýnských ulic konce 60. let.

30. 3. – 2. 7. 2017
ANTONÍN PROCHÁZKA ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě
VÝSTAVA / oratoř
Po dílech Emila Filly tentokrát Galerie výtvarného umění v Ostravě představí dalšího klasika české moderny. Antonín Procházka studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a také na Akademii výtvarného umění. Byl žákem profesorů V. Bukovace, H. Schweigera a M. Švabinského. Stal se členem skupiny Osma a následně také SVU Mánes. V počátcích byl Procházka ovlivněn expresionismem, podobně jako řada jeho kolegů. Záhy se však stává čelním představitelem kubismu. V polovině let dvacátých Procházka opouští jak kubismus samotný, tak další tendence, které se v jeho díle objevují na začátku let dvacátých. Věnuje se především novoklasicismu a v tomto stylu tvoří prakticky až do své smrti. Antonín Procházka během svého života pobýval deset let v Ostravě
a následně také v Brně. Jeho časné práce jsou dnes mimořádně ceněny nejen sběrateli, ale i historiky umění a jsou postupně stále častěji zařazovány také na tematické výstavy v zahraničí. Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje nejen početně velmi zajímavou kolekci prací Antonína Procházky, ze které představí ta nejzásadnější díla. / Mgr. Jan Kudrna


19. 5. – 27. 6.
VÝSTAVA MATURITNÍCH PRACÍ SŠPU

autor: red

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.