> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstavy v Domě umění v Opavě

vloženo: 21.05.2017           komentářů: 0

Kdy:21.květena 10:00 až 3.červena 18:00

Dům Umění Oko Opava
Pekařská 12, 74601 Opava

Podrobnosti
20. 5. – 25. 6. 2017
RADEK ANDRLE / FEMME FATALE
Výstava / atrium, ambit
Sochař Radek Andrle, žák Olbrama Zoubka a člen volného sdružení Umělecká beseda, představí v Opavě svá sochařská díla. Radek Andrle je fascinován koncepcí začátku života, což je evidentní především v jeho dřívější tvorbě. Jeho pozdější díla jsou inspirována krásou lidského těla, jak dokazují jeho série Femme Fatale připomínající svou podobou dávné venuše. Tyto velké postavy oblých a elegantních tvarů jsou výrazným artefaktem prostoru, v němž vzpřímeně stojí. I přesto, že mezi materiály, které používá, patří dřevo, kámen, železo a beton, tak díla působí velice intimním a konzistentním charakterem.

8. 6. v 17:00
Komentovaná prohlídka výstavy Femme Fatale
výstavou Vás provede její autor Radek Andrle


20. 5. – 2. 7. 2017
MILAN PITLACH / LONDÝNSKÝ DENÍK
Výstava / sloupová síň, 1. a 2. patro
Architekt a fotograf Milan Pitlach se narodil v Kroměříži v roce 1943. Po absolvování gymnázia v Opavě vystudoval Fakultu architektury Českého polytechnického institutu v Praze (dnešní ČVUT). Jako absolvent této školy byl poté zaměstnán v architektonickém ateliéru Delta, odkud byl v letech 1969 – 1970 přijat na stáž do Londýna, do kanceláře Yorke-Rosenberg-Mardall. V tomto jeho anglickém období vytvořil fotografickou sérii s názvem „Londýnský deník,“ která představuje výběr z osmi tisíc negativů. Jde o záznamy vlastní existence, které byly dány jeho věkem, jeho zálibami, charakterem jeho londýnských přátel, místem, kde bydlel, a dalším svědectvím o povaze jeho tehdejšího vidění. Z tohoto velkého počtu fotografií se však zachovalo pouze několik kontaktních otisků a snad sto zvětšenin, většinu materiálů totiž zabavila policie po jeho emigraci do Německa v roce 1981. Tato výstava v opavském Domě umění nám tento záznam představí, zavede nás do londýnských ulic konce 60. let.

30. 3. – 2. 7. 2017
ANTONÍN PROCHÁZKA ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě
VÝSTAVA / oratoř
Po dílech Emila Filly tentokrát Galerie výtvarného umění v Ostravě představí dalšího klasika české moderny. Antonín Procházka studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a také na Akademii výtvarného umění. Byl žákem profesorů V. Bukovace, H. Schweigera a M. Švabinského. Stal se členem skupiny Osma a následně také SVU Mánes. V počátcích byl Procházka ovlivněn expresionismem, podobně jako řada jeho kolegů. Záhy se však stává čelním představitelem kubismu. V polovině let dvacátých Procházka opouští jak kubismus samotný, tak další tendence, které se v jeho díle objevují na začátku let dvacátých. Věnuje se především novoklasicismu a v tomto stylu tvoří prakticky až do své smrti. Antonín Procházka během svého života pobýval deset let v Ostravě
a následně také v Brně. Jeho časné práce jsou dnes mimořádně ceněny nejen sběrateli, ale i historiky umění a jsou postupně stále častěji zařazovány také na tematické výstavy v zahraničí. Galerie výtvarného umění v Ostravě spravuje nejen početně velmi zajímavou kolekci prací Antonína Procházky, ze které představí ta nejzásadnější díla. / Mgr. Jan Kudrna


19. 5. – 27. 6.
VÝSTAVA MATURITNÍCH PRACÍ SŠPU

autor: red

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.