> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Mezinárodní den muzeí

vloženo: 20.05.2017           komentářů: 0

Každoročně slaví muzea po celém světě Mezinárodní den muzeí a Slezské zemské muzeum se k oslavám tohoto svátku také připojí.

V rámci letošního tématu Muzea a tragické dějiny 20. století budou mít návštěvníci jedinečnou možnost připomenout si osudy HISTORICKÉ VÝSTAVNÍ BUDOVY a celého muzea na konci II. světové války. K vidění budou fotografie zachycující zničení budovy nebo dochované předměty, které byly poškozeny při této události.

Od 14.00 do 17.00 hodin pak mohou zájemci navštívit improvizovanou restaurátorskou dílnu, seznámit se s tímto specifickým muzejním řemeslem a vyrobit si originální památku na tento den.

V 15.00 hodin proběhne přednáška historika Ondřeje Koláře na téma Příběhy z muzejních sbírek, která přiblíží vybrané pohnuté osudy obyvatel Slezska a Ostravska ve 20. století.


V NÁRODNÍM PAMÁTNÍKU II. SVĚTOVÉ VÁLKY vám nabídneme řadu kvízů, promítání vzpomínek pamětníků či ukázky deníků a dopisů z dob II. světové války. Ve 14.00 hodin proběhne v multifunkčním sále správní budovy památníku přednáška Terezy Klemensové na téma České pohraničí – počešťování zeměpisných jmen po roce 1945, jež seznámí posluchače se situací v pohraničí po skončení II. světové války. Tehdy docházelo k odněmčování názvů měst, vesnic, ale také hor a dalších míst. V 15.15 hodin začne speciální komentovaná prohlídka zaměřená na historii a současnost památníku.

Vyhlídka památníku bude otevřena ve 13.00 a 14.00 hodin, poslední vstup bude možný po komentované prohlídce v 16.15 hodin odpoledne.Do akce se zapojí také PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE, a to lektorovanými prohlídkami expozice Život a dílo Petra Bezruče a výstavy Toulky muzejního fotografa.


Mezinárodní den muzeí se uskuteční v sobotu 20. května 2017 od 9.00 do 17.00 hodin v uvedených areálech Slezského zemského muzea. Vstup na tuto akci je zdarma.

autor: Slezské zemské muzeum

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

11.10.2018

Zloděj „čtenář“
Hlučínští policisté prověřují krádež časopisů a novin. K události došlo v ranních hodinách dne 11. 10. 2018 v Hlučíně u prodejny na ulici Opavská. Prozatím neznámý pachatel násilím vnikl do plechové skříně stojící u prodejny a odcizil 63 různých časopisů a novin. Způsobená škoda činí 1 416 korun.

11.10.2018

Střetl se s laní
Škoda ve výši 60 tisíc korun vznikla majiteli nákladního vozidla Mercedes, který jel dne 11. 10. 2018 v 05:45 hodin mezi obcemi Guntramovice a Dvorce. Do jízdní dráhy mu z travnatého svahu vběhla laň. Došlo ke střetu a zvěř z místa odběhla. Ke zranění osob nedošlo.

09.10.2018

Krádež čtyřkolky
Policisté z Velkých Heraltice prověřují krádež, ke které došlo v době od 8. do 9. 10. 2018 v obci Brumovice – Skrochovice. Zatím nezjištěný pachatel odcizil z vjezdu mezi rybníčkem a zadní částí místní restaurace na volně přístupném pozemku odstavenou motorovou čtyřkolku Polaris. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

28.09.2018

Žena křičela a volala o pomoc
Dne 28. 9. 2018 v čase 02:38 hod., byl na žádost operačního střediska městské policie proveden výjezd strážníků do ulice Pekařská v Opavě, odkud na tísňovou linku městské policie telefonoval oznamovatel, který operátorovi sdělil, že ve zmíněné ulici slyší nějakou slečnu, která křičí a volá o pomoc. Strážníci na místě nalezli ženu mladšího věku, která ležela na chodníku. U ní se nacházela další žena, která dotyčnou držela za ruce, přitom ji uklidňovala a snažila se ležící ženě pomoct vstát. Dále strážnicí zjistili, že důvodem křiku je stav ležící ženy. Ta jevila silné známky opilosti, byla agresivní, nekontrolovala své chování a tím bezprostředně ohrožovala sebe nebo jinou osobu na zdraví či životě, byla převezena na záchytnou stanici v Opavě k odeznění akutní intoxikace.

17.08.2018

Vloupání do zámecké vinárny
Vloupání do zámecké vinárny v obci Velké Hoštice Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neupřesněné době mezi půl pátou odpolední a půl desátou večerní 16. srpna letošního roku na ulici Zámecké v obci Velké Hoštice přečin krádeže tím, že se vloupal do objektu zdejší zámecké vinárny, ze které odcizil černou koženou pracovní peněženku s tržbou ve výši 7 tisíc korun a dále 10 lahví vína značky Chateau Valtice, pozdní sběr, odrůdy Pálava, ročníku 2016 v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun.