> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Mezinárodní den muzeí

vloženo: 20.05.2017           komentářů: 0

Každoročně slaví muzea po celém světě Mezinárodní den muzeí a Slezské zemské muzeum se k oslavám tohoto svátku také připojí.

V rámci letošního tématu Muzea a tragické dějiny 20. století budou mít návštěvníci jedinečnou možnost připomenout si osudy HISTORICKÉ VÝSTAVNÍ BUDOVY a celého muzea na konci II. světové války. K vidění budou fotografie zachycující zničení budovy nebo dochované předměty, které byly poškozeny při této události.

Od 14.00 do 17.00 hodin pak mohou zájemci navštívit improvizovanou restaurátorskou dílnu, seznámit se s tímto specifickým muzejním řemeslem a vyrobit si originální památku na tento den.

V 15.00 hodin proběhne přednáška historika Ondřeje Koláře na téma Příběhy z muzejních sbírek, která přiblíží vybrané pohnuté osudy obyvatel Slezska a Ostravska ve 20. století.


V NÁRODNÍM PAMÁTNÍKU II. SVĚTOVÉ VÁLKY vám nabídneme řadu kvízů, promítání vzpomínek pamětníků či ukázky deníků a dopisů z dob II. světové války. Ve 14.00 hodin proběhne v multifunkčním sále správní budovy památníku přednáška Terezy Klemensové na téma České pohraničí – počešťování zeměpisných jmen po roce 1945, jež seznámí posluchače se situací v pohraničí po skončení II. světové války. Tehdy docházelo k odněmčování názvů měst, vesnic, ale také hor a dalších míst. V 15.15 hodin začne speciální komentovaná prohlídka zaměřená na historii a současnost památníku.

Vyhlídka památníku bude otevřena ve 13.00 a 14.00 hodin, poslední vstup bude možný po komentované prohlídce v 16.15 hodin odpoledne.Do akce se zapojí také PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE, a to lektorovanými prohlídkami expozice Život a dílo Petra Bezruče a výstavy Toulky muzejního fotografa.


Mezinárodní den muzeí se uskuteční v sobotu 20. května 2017 od 9.00 do 17.00 hodin v uvedených areálech Slezského zemského muzea. Vstup na tuto akci je zdarma.

autor: Slezské zemské muzeum

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

17.04.2019

Žena zůstala uzamčena na hřbitově
Ve středu 17. dubna před osmou hodinou večer se na městskou policii obrátil telefonicky muž, který sdělil, že ho na Ústředním hřbitově v Neředíně oslovila starší žena. Důvodem bylo to, že zde byla uzamčena a nemohla se dostat ven z areálu. Přes operační středisko se vyrozuměl správce areálu a ten následně ženu v pořádku pustil z objektu. Žena si tak bude dlouho pamatovat, že otevírací doba hřbitova je v měsíci dubnu jen do 18 hodin.

17.04.2019

Padající tašky ze střechy ohrožovaly c
Žádost o spolupráci od hasičského záchranného sboru při zabezpečení místa zásahu na ulici Řepčínská přijalo v úterý před polednem Operační středisko Městské policie Olomouc. Na místě byla hlídka požádána o vyhrazení místa, kam bude zakázán vstup chodcům, kdy důvodem byly padající tašky ze střechy přilehlého domu.

16.04.2019

Muž si chtěl přitopit pneumatikami
Oznámení, že v blízkosti sokolovny na ulici 17. listopadu hoří oheň, přijalo v pondělí 15. dubna v nočních hodinách Operační středisko Městské policie Olomouc. Hlídka na místě zjistila hořící pneumatiku a dvě osoby, které se nacházely v blízkosti. Ty shodně uvedly, že pneumatiku měl zapálit nějaký muž před jejich příchodem, který následně z místa utek

11.04.2019

Zdravotní stav muže se zhoršoval
Při kontrolní činnosti na ulici Popské v Opavě, hlídka zaznamenala muže, který jevil známky zdravotních problémů. Špatný zdravotní stav strážníky zneklidnil, a proto se rozhodli zavolat rychlou záchrannou službu, to muž odmítl se slovy, že se mu za chvíli uleví. Hlídka s mužem na místě setrvala, po chvíli se však zdravotní stav dotyčného pána začal zhoršovat, bolest na hrudi a špatné dýchání strážníky přesvědčily o nutnosti přivolání rychlé záchranné služby, která muže neprodleně přepravila do nemocnice k dalšímu ošetření.

10.04.2019

Žena odevzdala peněženku i s hotovostí
V pátek ve večerních hodinách se na služebnu městské policie v Opavě dostavila 64 letá žena, která předala strážníkům nalezenou peněženku značky Meatfly. Uvnitř peněženky se nacházela platební karta, osobní doklady, zákaznické karty, permanentka do fitness centra, ale také nemalá finanční hotovost.