> > >   Opava EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Mezinárodní den muzeí

vloženo: 20.05.2017           komentářů: 0

Každoročně slaví muzea po celém světě Mezinárodní den muzeí a Slezské zemské muzeum se k oslavám tohoto svátku také připojí.

V rámci letošního tématu Muzea a tragické dějiny 20. století budou mít návštěvníci jedinečnou možnost připomenout si osudy HISTORICKÉ VÝSTAVNÍ BUDOVY a celého muzea na konci II. světové války. K vidění budou fotografie zachycující zničení budovy nebo dochované předměty, které byly poškozeny při této události.

Od 14.00 do 17.00 hodin pak mohou zájemci navštívit improvizovanou restaurátorskou dílnu, seznámit se s tímto specifickým muzejním řemeslem a vyrobit si originální památku na tento den.

V 15.00 hodin proběhne přednáška historika Ondřeje Koláře na téma Příběhy z muzejních sbírek, která přiblíží vybrané pohnuté osudy obyvatel Slezska a Ostravska ve 20. století.


V NÁRODNÍM PAMÁTNÍKU II. SVĚTOVÉ VÁLKY vám nabídneme řadu kvízů, promítání vzpomínek pamětníků či ukázky deníků a dopisů z dob II. světové války. Ve 14.00 hodin proběhne v multifunkčním sále správní budovy památníku přednáška Terezy Klemensové na téma České pohraničí – počešťování zeměpisných jmen po roce 1945, jež seznámí posluchače se situací v pohraničí po skončení II. světové války. Tehdy docházelo k odněmčování názvů měst, vesnic, ale také hor a dalších míst. V 15.15 hodin začne speciální komentovaná prohlídka zaměřená na historii a současnost památníku.

Vyhlídka památníku bude otevřena ve 13.00 a 14.00 hodin, poslední vstup bude možný po komentované prohlídce v 16.15 hodin odpoledne.Do akce se zapojí také PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE, a to lektorovanými prohlídkami expozice Život a dílo Petra Bezruče a výstavy Toulky muzejního fotografa.


Mezinárodní den muzeí se uskuteční v sobotu 20. května 2017 od 9.00 do 17.00 hodin v uvedených areálech Slezského zemského muzea. Vstup na tuto akci je zdarma.

autor: Slezské zemské muzeum

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OPAVSKÁ 112

30.12.2018

Vloupání do prodejny v obci Litultovice
Doposud neznámý pachatel spáchal v době kolem půl čtvrté ráno 30. prosince 2018 v obci Litultovice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití skleněné výplně vstupních dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizil tři láhve alkoholu v hodnotě přes tisíc korun

27.12.2018

Ostravský recidivista
Ostravský recidivista byl zadržen při krádeži zboží v obci Háj ve Slezsku Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento v polední době 27. prosince 2018 v prodejně potravin na ulici Antonína Vaška v obci Háj ve Slezsku odcizil zboží v hodnotě 345 korun. Celkem 5 kusů čokolád si uschoval pod svůj svrchní oděv a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen pracovníkem bezpečnostní ochranné služby prodejny. Následně byl předán přivolané hlučínské policejní hlídce k dalším procesním úkonům. Při nich bylo prokázáno, že obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se shora jmenovaný muž dopustil v téže prodejně již 20. prosince letošního roku, kdy odcizil 6 kusů čokolád v hodnotě 414 korun.

27.12.2018

Chvíli před půl třetí odpoledne
Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě.Chvíli před půl třetí odpoledne 27. prosince 2018 řídil 62letý místní muž své osobní motorové vozidlo tovární značky Jepp po ulici Pivovarské v Opavě, přičemž najížděl do objektu parkoviště zdejšího Obchodního centra. Přední části vozu však narazil do skleněné výplně fasády domu, poté ihned vycouval, vjel tedy do podzemního parkoviště a zde nejprve narazil do zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford. Poté nadále pokračoval v jízdě a při parkování ještě narazil do zde odstaveného osobního automobilu tovární značky VW Passat.

25.12.2018

Úmyslné poškození
Úmyslné poškození zaparkovaných automobilů na ulici Krnovské v Opavě Od desáté hodiny večerní 25. prosince 2018 do jedenácté hodiny dopolední následujícího dne se doposud neznámá osoba dopustila v jednom z veřejně přístupných areálů na ulici Krnovské v Opavě přečinu poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodila zde zaparkovaná motorová vozidla. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak dřevěnou židlí došlo k rozbití obou zadních světel a zadního okna u osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, čímž vznikla poškozené soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun

23.12.2018

Opavští policisté prověřují
Opavští policisté prověřují krádež peněženky v jedné z kateřinských restaurací Doposud neznámý pachatel spáchal v podvečerních hodinách 23. prosince 2018 v prostorách restaurace na ulici Pekařské v Opavě-Kateřinkách přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozeného místního 46letého muže a z jeho volně odložené bundy mu odcizil pánskou koženou peněženku černé barvy. V ní se nacházely finanční prostředky, platební karty, osobní doklady a doklady k automobilu, vše v celkové hodnotě téměř 12 tisíc korun